| Manufacturer Part Number: | JAN1N1206A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 600V 12A Chassis, Stud Mount DO-203AA (DO-4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JAN1N1206A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JAN1N1206A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/260 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.35V @ 38A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AA (DO-4) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JAN1N1206A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JAN1N1206A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JAN1N1206A is new and unused, you can buy JAN1N1206A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JAN1N1206A.
| 2N5063 | SCR 150V 800mA Sensitive Gate Through Hole TO-92 | 2N5063.pdf | |
| FQE10N20CTU | MOSFET N-CH 200V 4A TO-126 | FQE10N20CTU.pdf | |
| LTC2328IMS-16#TRPBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-MSOP | LTC2328IMS-16#TRPBF.pdf | |
| DAC3174IRGCR | 14 Bit Digital to Analog Converter 2 64-VQFN (9x9) | DAC3174IRGCR.pdf | |
| MB9BF566LPMC1-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M4F FM4 MB9B560L Microcontroller IC 32-Bit 160MHz 544KB (544K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MB9BF566LPMC1-G-JNE2.pdf | |
| EL5364ISZ-T7 | Current Feedback Amplifier 3 Circuit 16-SOIC | EL5364ISZ-T7.pdf | |
| TLC27M4AIDR | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | TLC27M4AIDR.pdf | |
| CY7C1365C-133BZI | IC SRAM 8MBIT 133MHZ 165FBGA | CY7C1365C-133BZI.pdf | |
| SST39LF800A-55-4C-B3KE-T | IC FLASH 8MBIT 55NS 48TFBGA | SST39LF800A-55-4C-B3KE-T.pdf | |
| MIC4224YM | IC MOSFET DVR DUAL-NON 4A 8-SOIC | MIC4224YM.pdf | |
| XC6121F650ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121F650ER-G.pdf | |
| LTC3646HDE#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 2V 1 Output 1A 14-WFDFN Exposed Pad | LTC3646HDE#TRPBF.pdf | |
| S-1315A20-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2V 200mA SOT-23-5 | S-1315A20-M5T1U3.pdf |