| Manufacturer Part Number: | JAN2N2328A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Thyristors - SCRs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR 300V Sensitive Gate Through Hole TO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JAN2N2328A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JAN2N2328A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | 2N2323-2329A SCR OBS 17/Mar/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/276 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Off State | 300V | |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 600mV | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 20µA | |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | - | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 220mA | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | - | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 2mA | |
| Current - Off State (Max) | - | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | - | |
| SCR Type | Sensitive Gate | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-205AA, TO-5-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-5 | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JAN2N2328A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JAN2N2328A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JAN2N2328A is new and unused, you can buy JAN2N2328A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JAN2N2328A.
| VSKE250-20 | Diode Standard 2000V (2kV) 250A Chassis Mount MAGN-A-PAK® | VSKE250-20.pdf | |
| 3EZ200D10/TR12 | Zener Diode 200V 3W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ200D10/TR12.pdf | |
| IXTT30N60L2 | MOSFET N-CH 600V 30A TO-268 | IXTT30N60L2.pdf | |
| IRL1004STRL | MOSFET N-CH 40V 130A D2PAK | IRL1004STRL.pdf | |
| DS17485SN-5 | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 4KB Parallel 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | DS17485SN-5.pdf | |
| A54SX16A-TQ100A | IC FPGA 81 I/O 100TQFP | A54SX16A-TQ100A.pdf | |
| 5AGXFA5H4F35I3G | IC FPGA 544 I/O 1152FBGA | 5AGXFA5H4F35I3G.pdf | |
| PIC32MX270F512LT-50I/PT | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-TQFP (12x12) | PIC32MX270F512LT-50I/PT.pdf | |
| AD8051AR | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | AD8051AR.pdf | |
| M29F400FT55M32 | NOR FLASH 256KX16 PLASTIC 5.0V | M29F400FT55M32.pdf | |
| AT45DQ321-SHD-T | IC FLASH 32MBIT 85MHZ 8SOIC | AT45DQ321-SHD-T.pdf | |
| EL7104CSZ-T13 | IC DRIVER MOSFET SGL HS 8-SOIC | EL7104CSZ-T13.pdf | |
| LTC2936IUFD#TRPBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 6 Channel 24-QFN (5x4) | LTC2936IUFD#TRPBF.pdf | |
| XR76208EL-F | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 8A 30-PowerVFQFN | XR76208EL-F.pdf | |
| TPS60402QDBVRQ1 | Charge Pump Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed -Vin, 2Vin, Vin/2 1 Output 60mA SC-74A, SOT-753 | TPS60402QDBVRQ1.pdf |