| Manufacturer Part Number: | JAN2N2369A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9027 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 15V TO18 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JAN2N2369A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JAN2N2369A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | High-Reliability Semiconductors | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/317 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 15V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 450mV @ 10mA, 100mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 400nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 20 @ 100mA, 1V | |
| Power - Max | 360mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-206AA, TO-18-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-18 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JAN2N2369A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JAN2N2369A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JAN2N2369A is new and unused, you can buy JAN2N2369A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JAN2N2369A.
| 2EZ14D5/TR8 | Zener Diode 14V 2W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ14D5/TR8.pdf | |
| 8N4DV85BC-0069CDI8 | VCXO IC 250MHz, 250MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0069CDI8.pdf | |
| TLC1551IDW | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-SOIC | TLC1551IDW.pdf | |
| M2GL025T-1VF400I | IC FPGA 207 I/O 400VFBGA | M2GL025T-1VF400I.pdf | |
| LFE2-35E-6F672I | IC FPGA 450 I/O 672FBGA | LFE2-35E-6F672I.pdf | |
| LT1739IFE#TRPBF | 2/0 Driver xDSL 20-TSSOP-EP | LT1739IFE#TRPBF.pdf | |
| ADA4077-4ARUZ | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-TSSOP | ADA4077-4ARUZ.pdf | |
| PI74ALVTC16245A | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | PI74ALVTC16245A.pdf | |
| CD74HCT597MT | IC SHIFT REGISTER 8BIT HS 16SOIC | CD74HCT597MT.pdf | |
| IS61WV102416BLL-10TLI-TR | IC SRAM 16MBIT 10NS 48TSOP | IS61WV102416BLL-10TLI-TR.pdf | |
| DS4560S-LO+T | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 8-SOIC | DS4560S-LO+T.pdf | |
| AP2171MPG-13 | IC PWR SW USB 1CH 1A 8-MSOP | AP2171MPG-13.pdf | |
| ISL6505CR | Power Supply Controller Power Supply Controller/Monitor 20-QFN-EP (5x5) | ISL6505CR.pdf | |
| LT3480IMSE#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.79V 1 Output 2A 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LT3480IMSE#PBF.pdf | |
| NX4108-18CZ1TR | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 1A SC-74A, SOT-753 | NX4108-18CZ1TR.pdf |