| Manufacturer Part Number: | JAN2N2905A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9020 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 0.6A TO39 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JAN2N2905A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JAN2N2905A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | High-Reliability Semiconductors | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/290 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1µA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 800mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-205AD, TO-39-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-39 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JAN2N2905A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JAN2N2905A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JAN2N2905A is new and unused, you can buy JAN2N2905A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JAN2N2905A.
| R6201230XXOO | Diode Standard 1200V (1.2kV) 300A Chassis Mount DO-200AA, R62 | R6201230XXOO.pdf | |
| SMAJ4764E3/TR13 | Zener Diode 100V 2W ±10% Surface Mount DO-214AC | SMAJ4764E3/TR13.pdf | |
| FJC690TF | TRANS NPN 45V 2A SOT-89 | FJC690TF.pdf | |
| ST490ABDR | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-SO | ST490ABDR.pdf | |
| DS30BA101SQE/NOPB | Buffer, ReDriver 1 Channel 3.125Gbps 16-WQFN (4x4) | DS30BA101SQE/NOPB.pdf | |
| SCC2692AE1B44,557 | IC UART DUAL W/FIFO 44QFP | SCC2692AE1B44,557.pdf | |
| NL17VHC1G07DTT1 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Open Drain Output 5-TSOP | NL17VHC1G07DTT1.pdf | |
| MC74ACT374DWG | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | MC74ACT374DWG.pdf | |
| ADM4210-2AUJZ-RL7 | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose TSOT-6 | ADM4210-2AUJZ-RL7.pdf | |
| LTC4252BCMS8-1#TRPBF | Hot Swap Controller 1 Channel -48V 8-MSOP | LTC4252BCMS8-1#TRPBF.pdf | |
| VN02AN-11-E | IC DVR HI SIDE SSR PENTAWATT HOR | VN02AN-11-E.pdf | |
| RT7263AZSP | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.808V 1 Output 3A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad | RT7263AZSP.pdf | |
| S-13R1H30-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 150mA HSNT-4-B | S-13R1H30-A4T2U3.pdf | |
| S-1135B19-U5T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.9V 300mA SOT-23-5 | S-1135B19-U5T1G.pdf |