| Manufacturer Part Number: | JAN2N3250A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 0.2A TO-39 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JAN2N3250A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JAN2N3250A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/323 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 5mA, 50mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 50 @ 10mA, 1V | |
| Power - Max | 360mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-205AD, TO-39-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-39 (TO-205AD) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JAN2N3250A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JAN2N3250A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JAN2N3250A is new and unused, you can buy JAN2N3250A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JAN2N3250A.
| IRD3CH16DF6 | DIODE CHIP EMITTER CONTROLLED | IRD3CH16DF6.pdf | |
| 2EZ36D2/TR12 | Zener Diode 36V 2W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ36D2/TR12.pdf | |
| NSBA143TDXV6T1G | TRANS 2PNP PREBIAS 0.5W SOT563 | NSBA143TDXV6T1G.pdf | |
| AD5272BRMZ-20-RL7 | Digital Potentiometer 20k Ohm 1 Circuit 1024 Taps I²C Interface 10-MSOP | AD5272BRMZ-20-RL7.pdf | |
| LCMXO1200C-3BN256C | IC FPGA 211 I/O 256CABGA | LCMXO1200C-3BN256C.pdf | |
| ATMEGA1281-16MUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 128KB (64K x 16) FLASH 64-QFN (9x9) | ATMEGA1281-16MUR.pdf | |
| MAX14802CCM+T | 16 Circuit IC Switch 1:1 48 Ohm 48-LQFP/48-TQFP (7x7) | MAX14802CCM+T.pdf | |
| SN65C3232EDE4 | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | SN65C3232EDE4.pdf | |
| LDS7000NQGI8 | IC TOUCH SCREEN CTRLR 40TQFN | LDS7000NQGI8.pdf | |
| TS489IST | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 8-MiniSO | TS489IST.pdf | |
| SN74AS286N | Parity Generator 9-Bit 14-PDIP | SN74AS286N.pdf | |
| SN74LS166ADR | IC SHFT REG PAR-LD 8BIT 16-SOIC | SN74LS166ADR.pdf | |
| 24AA025E64T-I/SN | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC | 24AA025E64T-I/SN.pdf | |
| S29GL256P90FFIR10 | IC FLASH 256MBIT 90NS 64FBGA | S29GL256P90FFIR10.pdf | |
| 70V06L20JI8 | IC SRAM 128KBIT 20NS 68PLCC | 70V06L20JI8.pdf |