| Manufacturer Part Number: | JAN2N3506A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 40V 3A TO-39 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JAN2N3506A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JAN2N3506A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/349 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.5V @ 250mA, 2.5A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 1.5A, 2V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-205AD, TO-39-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-39 (TO-205AD) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JAN2N3506A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JAN2N3506A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JAN2N3506A is new and unused, you can buy JAN2N3506A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JAN2N3506A.
| VS-VSKU105/04 | SCR Module 400V 165A Common Cathode - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) | VS-VSKU105/04.pdf | |
| IRF7751 | MOSFET 2P-CH 30V 4.5A 8-TSSOP | IRF7751.pdf | |
| STB80NF55-06-1 | MOSFET N-CH 55V 80A I2PAK | STB80NF55-06-1.pdf | |
| 8N4SV75BC-0169CDI | VCXO IC 148.5MHz 6-CLCC | 8N4SV75BC-0169CDI.pdf | |
| 8N3Q001FG-0113CDI8 | Clock Oscillator IC 156.25MHz, 175MHz, 200MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-0113CDI8.pdf | |
| ISL23445UFVZ-T7A | Digital Potentiometer 50k Ohm 4 Circuit 256 Taps SPI Interface 20-TSSOP | ISL23445UFVZ-T7A.pdf | |
| MB90497GPFM-G-110-BNDE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90495G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 64-LQFP (12x12) | MB90497GPFM-G-110-BNDE1.pdf | |
| 72245LB10PF8 | IC FIFO 1024X18 SYNC 10NS 64QFP | 72245LB10PF8.pdf | |
| 72V283L6PF8 | IC FIFO 32768X18 6NS 80QFP | 72V283L6PF8.pdf | |
| AS4C4M16S-6TANTR | IC SDRAM 64M 4MX16 54-TSOP | AS4C4M16S-6TANTR.pdf | |
| VN02H | IC SSR HIGHSIDE PENTAWATT5 VERT5 | VN02H.pdf | |
| TPS6591104DA2ZRC | Portable Equipment PMIC 98-BGA Microstar JR | TPS6591104DA2ZRC.pdf | |
| MIC5335-LLYMT-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.7V 300mA 6-TMLF® (1.6x1.6) | MIC5335-LLYMT-TR.pdf |