| Manufacturer Part Number: | JAN2N3507A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 50V 3A TO39 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JAN2N3507A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JAN2N3507A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/349 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.5V @ 250mA, 2.5A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 30 @ 1.5A, 2V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-205AD, TO-39-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-39 (TO-205AD) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JAN2N3507A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JAN2N3507A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JAN2N3507A is new and unused, you can buy JAN2N3507A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JAN2N3507A.
| STPS15L60CB-TR | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 7.5A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | STPS15L60CB-TR.pdf | |
| 1SS387,L3F | DIODE GEN PURP 80V 100MA ESC | 1SS387,L3F.pdf | |
| RB411VA-50TR | DIODE SCHOTTKY 20V 500MA TUMD2 | RB411VA-50TR.pdf | |
| GF1B-E3/5CA | DIODE GEN PURP 100V 1A DO214BA | GF1B-E3/5CA.pdf | |
| IDV04S60CXKSA1 | Diode Silicon Carbide Schottky 600V 4A (DC) Through Hole PG-TO220-2 Full Pack | IDV04S60CXKSA1.pdf | |
| BZX384B2V7-HE3-08 | Zener Diode 2.7V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | BZX384B2V7-HE3-08.pdf | |
| IRF3805STRLPBF | MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK | IRF3805STRLPBF.pdf | |
| PL130-09QI-R | Clock Buffer/Driver IC 1MHz 16-WFQFN Exposed Pad | PL130-09QI-R.pdf | |
| 8N3SV75LC-0087CDI8 | VCXO IC 161.1328MHz 6-CLCC | 8N3SV75LC-0087CDI8.pdf | |
| PIC16LF1704-E/ML | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 16-QFN (4x4) | PIC16LF1704-E/ML.pdf | |
| MB90467PFM-GS-234E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90465 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 64-LQFP (12x12) | MB90467PFM-GS-234E1.pdf | |
| STA1060N1TX | IC DSP/MCU INFOTAINMENT | STA1060N1TX.pdf | |
| DG458AZ/883 | 1 Circuit IC Switch 8:1 1.5 kOhm 20-LCC | DG458AZ/883.pdf | |
| MAX232N | 2/2 Transceiver Full RS232 16-PDIP | MAX232N.pdf | |
| SP3222EBEA-L | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SSOP | SP3222EBEA-L.pdf |