| Manufacturer Part Number: | JAN2N718A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 30V 0.5A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JAN2N718A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JAN2N718A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/181 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.5V @ 15mA, 150mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 500mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-206AA, TO-18-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-18 (TO-206AA) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JAN2N718A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JAN2N718A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JAN2N718A is new and unused, you can buy JAN2N718A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JAN2N718A.
| MP1004G-G | RECT BRIDGE GPP 400V 10A MP8 | MP1004G-G.pdf | |
| VB30100C-E3/8W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 15A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VB30100C-E3/8W.pdf | |
| SD103CWS-7-F | DIODE SCHOTTKY 20V 350MA SOD323 | SD103CWS-7-F.pdf | |
| S4PMHM3/86A | Diode Standard 1000V (1kV) 4A Surface Mount TO-277A (SMPC) | S4PMHM3/86A.pdf | |
| FDG314P | MOSFET P-CH 25V 0.65A SC70-6 | FDG314P.pdf | |
| 8N3DV85AC-0053CDI8 | VCXO IC 160MHz, 160MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0053CDI8.pdf | |
| 8N4Q001LG-0142CDI8 | Clock Oscillator IC 120MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0142CDI8.pdf | |
| LTC2634CUD-HMX8#PBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 16-QFN-EP (3x3) | LTC2634CUD-HMX8#PBF.pdf | |
| STM32F401RBT6TR | ARM® Cortex®-M4 STM32 F4 Microcontroller IC 32-Bit 84MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | STM32F401RBT6TR.pdf | |
| R5F11MPGAFB#50 | RL78/L1A 128KB/4KB 100QFP | R5F11MPGAFB#50.pdf | |
| PK20N512VMC100 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K20 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 512KB (512K x 8) FLASH 121-MAPBGA (8x8) | PK20N512VMC100.pdf | |
| ADG428BNZ | 1 Circuit IC Switch 8:1 100 Ohm 18-PDIP | ADG428BNZ.pdf | |
| XC6123C346ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123C346ER-G.pdf | |
| AP3435MPTR-G1 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 3.5A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | AP3435MPTR-G1.pdf | |
| AP1186K5-18L-13 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 1.5A TO-263-5 | AP1186K5-18L-13.pdf |