| Manufacturer Part Number: | JAN2N720A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 80V 0.5A TO-18 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JAN2N720A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JAN2N720A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/182 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 80V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 5V @ 15mA, 150mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 500mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-206AA, TO-18-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-18 (TO-206AA) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JAN2N720A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JAN2N720A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JAN2N720A is new and unused, you can buy JAN2N720A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JAN2N720A.
| BZD27C100P-E3-08 | Zener Diode 100V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C100P-E3-08.pdf | |
| SMZJ3788BHE3/5B | Zener Diode 9.1V 1.5W ±5% Surface Mount DO-214AA (SMBJ) | SMZJ3788BHE3/5B.pdf | |
| JANTX1N4490US | Zener Diode 110V 1.5W ±5% Surface Mount D-5A | JANTX1N4490US.pdf | |
| FMBS549 | TRANS PNP 30V 1A SSOT-6 | FMBS549.pdf | |
| CSD88539NDT | MOSFET 2N-CH 60V 15A 8SOIC | CSD88539NDT.pdf | |
| FDP2570 | MOSFET N-CH 150V 22A TO-220AB | FDP2570.pdf | |
| 6P61033NDGI8 | IC CLK BUFFER 8OUT PCIE 48QFN | 6P61033NDGI8.pdf | |
| 8N3QV01FG-1036CDI | VCXO IC 100MHz, 125MHz, 250MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-1036CDI.pdf | |
| 5SGXEABK1H40C2LN | IC FPGA 696 I/O 1517HBGA | 5SGXEABK1H40C2LN.pdf | |
| ATMEGA16HVA-4TUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 16KB (8K x 16) FLASH 28-TSOP | ATMEGA16HVA-4TUR.pdf | |
| PCA9517AD,112 | Buffer, ReDriver 1 Channel 400kHz 8-SO | PCA9517AD,112.pdf | |
| 71V016SA10BFGI | IC SRAM 1MBIT 10NS 48CABGA | 71V016SA10BFGI.pdf | |
| LT1505CG#PBF | IC BATT CHARGER CONST I/V 28SSOP | LT1505CG#PBF.pdf |