| Manufacturer Part Number: | JANS2N2905A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 0.6A TO-39 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JANS2N2905A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JANS2N2905A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | High-Reliability Semiconductors | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/290 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Quote Required | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1µA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 800mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-205AD, TO-39-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-39 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JANS2N2905A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JANS2N2905A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JANS2N2905A is new and unused, you can buy JANS2N2905A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JANS2N2905A.
| CDBF00340 | DIODE SCHOTTKY 40V 30MA 1005 | CDBF00340.pdf | |
| CDSUR400B | DIODE GEN PURP 80V 100MA 0603 | CDSUR400B.pdf | |
| BZT585B39T-7 | Zener Diode 39V 350mW ±2% Surface Mount SOD-523 | BZT585B39T-7.pdf | |
| SI1037X-T1-E3 | MOSFET P-CH 20V 0.77A SC89 | SI1037X-T1-E3.pdf | |
| IRF7702 | MOSFET P-CH 12V 8A 8-TSSOP | IRF7702.pdf | |
| IPI06CN10N G | MOSFET N-CH 100V 100A TO262-3 | IPI06CN10N G.pdf | |
| AT80C51RA2-SLRUL | 80C51 80C Microcontroller IC 8-Bit 30/20MHz ROMless 44-PLCC (16.59x16.59) | AT80C51RA2-SLRUL.pdf | |
| DM74ALS1034M | Buffer, Non-Inverting 6 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-SOIC | DM74ALS1034M.pdf | |
| MC74LCX373DTR2G | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-TSSOP | MC74LCX373DTR2G.pdf | |
| MIC3287-24YML-TR | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 350mA (Switch) 8-MLF® (2x2) | MIC3287-24YML-TR.pdf | |
| SIP4282DVP-3-T1-E3 | LOAD SW W/CONTROLLED SLEW RATE | SIP4282DVP-3-T1-E3.pdf | |
| MC35XS3500PNA | IC SWITCH HIGHSIDE 24PQFN | MC35XS3500PNA.pdf |