| Manufacturer Part Number: | JANTX1N1206A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 600V 12A Chassis, Stud Mount DO-203AA (DO-4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JANTX1N1206A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JANTX1N1206A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/260 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.35V @ 38A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AA (DO-4) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JANTX1N1206A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JANTX1N1206A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JANTX1N1206A is new and unused, you can buy JANTX1N1206A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JANTX1N1206A.
| TLZ27B-GS18 | Zener Diode 27V 500mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TLZ27B-GS18.pdf | |
| NTTD1P02R2G | MOSFET 2P-CH 20V 1.45A 8MICRO | NTTD1P02R2G.pdf | |
| MAX127BCAI+ | Data Acquisition System (DAS), ADC 12 bit 8k I²C, Serial 28-SSOP | MAX127BCAI+.pdf | |
| TLV571IDW | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-SOIC | TLV571IDW.pdf | |
| APA150-FG144A | IC FPGA 100 I/O 144FBGA | APA150-FG144A.pdf | |
| MKL26Z128VLH4R | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL2 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MKL26Z128VLH4R.pdf | |
| LM3S628-IQN50-C2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 600 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | LM3S628-IQN50-C2T.pdf | |
| TWL6040A3SRSZQZR | Audio Interface I²C 120-BGA Microstar Junior (6x6) | TWL6040A3SRSZQZR.pdf | |
| W9712G6KB25I TR | 128M DDR2-800 X16 | W9712G6KB25I TR.pdf | |
| MT48LC4M32B2P-6A XIT:L TR | IC SDRAM 128MBIT 166MHZ TSOP | MT48LC4M32B2P-6A XIT:L TR.pdf | |
| TOP223P | Converter Offline Boost, Buck, Flyback, Forward Topology 100kHz 8-DIP | TOP223P.pdf | |
| AP2171AFM-7 | USB POWER SWITCH U-DFN2018-6 | AP2171AFM-7.pdf | |
| NCP304LSQ09T1G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-82AB | NCP304LSQ09T1G.pdf | |
| S-1170B32UC-OTRTFG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.2V 800mA SOT-89-5 | S-1170B32UC-OTRTFG.pdf |