| Manufacturer Part Number: | JANTX1N3890A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 100V 12A Chassis, Stud Mount DO-203AA (DO-4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JANTX1N3890A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JANTX1N3890A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/304 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 200ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AA (DO-4) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JANTX1N3890A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JANTX1N3890A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JANTX1N3890A is new and unused, you can buy JANTX1N3890A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JANTX1N3890A.
| JAN1N757DUR-1 | Zener Diode 9.1V 500mW ±1% Surface Mount DO-213AA | JAN1N757DUR-1.pdf | |
| 1N2838RB | Zener Diode 100V 50W ±5% Through Hole TO-204AD (TO-3) | 1N2838RB.pdf | |
| 2N5064RLRAG | SCR 200V 800mA Sensitive Gate Through Hole TO-92-3 | 2N5064RLRAG.pdf | |
| SIHF18N50C-E3 | MOSFET N-CH 500V 18A TO220 | SIHF18N50C-E3.pdf | |
| TSC2046EIPWR | Touchscreen Controller 4-Wire 12 bit MICROWIRE™, QSPI™, Serial, SPI™ Interface 16-TSSOP | TSC2046EIPWR.pdf | |
| XC7VX690T-3FF1158E | IC FPGA 350 I/O 1158FCBGA | XC7VX690T-3FF1158E.pdf | |
| TLE2074IDWR | J-FET Amplifier 4 Circuit 16-SOIC | TLE2074IDWR.pdf | |
| THS3111IDG4 | Current Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | THS3111IDG4.pdf | |
| MC74HCT244ADW | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | MC74HCT244ADW.pdf | |
| SN74CBT16244CDGGR | Bus Switch 4 x 1:1 48-TSSOP | SN74CBT16244CDGGR.pdf | |
| AP2820AMTR-G1 | IC USB POWER SWITCH | AP2820AMTR-G1.pdf | |
| MAX6023EBT45+T | Series Voltage Reference IC ±0.2% 500µA 5-WFBGA, CSPBGA | MAX6023EBT45+T.pdf | |
| FT533DA | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 400mA SOT-23-5 | FT533DA.pdf | |
| TPS77533QPWPRQ1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 500mA 20-HTSSOP | TPS77533QPWPRQ1.pdf | |
| S-1170B17UC-OTCTFU | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.7V 800mA SOT-89-5 | S-1170B17UC-OTCTFU.pdf |