| Manufacturer Part Number: | JANTX1N3891A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 12A Chassis, Stud Mount DO-203AA (DO-4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JANTX1N3891A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JANTX1N3891A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/304 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 38A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 150ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AA (DO-4) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JANTX1N3891A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JANTX1N3891A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JANTX1N3891A is new and unused, you can buy JANTX1N3891A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JANTX1N3891A.
| CZRA5922B-G | Zener Diode 7.5V 1.5W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | CZRA5922B-G.pdf | |
| SMBG5935C/TR13 | Zener Diode 27V 2W ±2% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5935C/TR13.pdf | |
| BC847BW-7-F | TRANS NPN 45V 0.1A SC70-3 | BC847BW-7-F.pdf | |
| ISPPAC-CLK5610V-01TN48C | IC CLK GEN FANOUT BUFFER 48TQFP | ISPPAC-CLK5610V-01TN48C.pdf | |
| NB2308AC1HDG | IC BUFFER CLK 8OUT 3.3V 16-SOIC | NB2308AC1HDG.pdf | |
| MB90F356TESPMC1-GE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90350E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MB90F356TESPMC1-GE1.pdf | |
| PIC16C662T-10/PQ | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-MQFP (10x10) | PIC16C662T-10/PQ.pdf | |
| MAX13084EESA+ | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-SOIC | MAX13084EESA+.pdf | |
| SN751730DRG4 | 3/3 Transceiver 16-SOIC | SN751730DRG4.pdf | |
| BR93L56RFVT-WE2 | IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP-B | BR93L56RFVT-WE2.pdf | |
| RMLV0408EGSA-4S2#KA1 | IC SRAM 4MBIT 45NS 32STSOP | RMLV0408EGSA-4S2#KA1.pdf | |
| 70V05L15JG8 | IC SRAM 64KBIT 15NS 68PLCC | 70V05L15JG8.pdf | |
| CAT24C512XI | IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8SOIC | CAT24C512XI.pdf | |
| MAX17043G+T | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion/Polymer 8-TDFN (2x3) | MAX17043G+T.pdf | |
| MP2303ADN-LF-Z | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 3A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad | MP2303ADN-LF-Z.pdf |