| Manufacturer Part Number: | JANTX1N3910A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 100V 50A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JANTX1N3910A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JANTX1N3910A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/308 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 50A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.4V @ 50A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 200ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 15µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB (DO-5) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JANTX1N3910A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JANTX1N3910A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JANTX1N3910A is new and unused, you can buy JANTX1N3910A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JANTX1N3910A.
| MBRB1635-E3/45 | Diode Schottky 35V 16A Surface Mount TO-263AB | MBRB1635-E3/45.pdf | |
| MMSZ4686T1G | Zener Diode 3.9V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4686T1G.pdf | |
| XC3S1600E-4FGG400I | IC FPGA 304 I/O 400FBGA | XC3S1600E-4FGG400I.pdf | |
| 5CEFA4M13C7N | IC FPGA 223 I/O 383MBGA | 5CEFA4M13C7N.pdf | |
| 5SGXEA4K2F35C2L | IC FPGA 432 I/O 1152FBGA | 5SGXEA4K2F35C2L.pdf | |
| XC5210-5PQ160C | IC FPGA 133 I/O 160QFP | XC5210-5PQ160C.pdf | |
| MK40DX256VMC7 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K40 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 256KB (256K x 8) FLASH 121-MAPBGA (8x8) | MK40DX256VMC7.pdf | |
| MB90347ASPMC-GS-521E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90347ASPMC-GS-521E1.pdf | |
| ADG2108BCPZ-HS-RL7 | IC CROSSPOINT SWIT 8X10 32LFCSP | ADG2108BCPZ-HS-RL7.pdf | |
| MAX303CSE+T | 2 Circuit IC Switch 2:1 35 Ohm 16-SO | MAX303CSE+T.pdf | |
| SN74AUC1G17YEPR | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 5-DSBGA, 5-WCSP (1.4x0.9) | SN74AUC1G17YEPR.pdf | |
| MT46H32M32LFCM-6 L IT:A | IC LPDDR SDRAM 1GBIT 90VBGA | MT46H32M32LFCM-6 L IT:A.pdf | |
| LT3745EUJ#PBF | LED Driver IC 16 Output DC DC Controller Step-Down (Buck) PWM Dimming 75mA 40-QFN (6x6) | LT3745EUJ#PBF.pdf | |
| MAX6363PUT23+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-6 | MAX6363PUT23+T.pdf | |
| TCM810JVLB713 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | TCM810JVLB713.pdf |