| Manufacturer Part Number: | JANTX1N3996A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.1V 10W ±5% Stud Mount DO-213AA (DO-4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JANTX1N3996A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JANTX1N3996A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/124 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 10W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 1.1 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 2A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-213AA (DO-4) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JANTX1N3996A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JANTX1N3996A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JANTX1N3996A is new and unused, you can buy JANTX1N3996A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JANTX1N3996A.
| SE10FD-M3/H | DIODE GEN PURP 200V 1A DO219AB | SE10FD-M3/H.pdf | |
| PTV27B-E3/85A | Zener Diode 28.9V 600mW ±7% Surface Mount DO-220AA (SMP) | PTV27B-E3/85A.pdf | |
| MCA500-18IO1 | SCR Module 1800V 1294A Common Anode - All SCRs Chassis Mount WC-500 | MCA500-18IO1.pdf | |
| MC9S12GC16CPBE | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 52-LQFP (10x10) | MC9S12GC16CPBE.pdf | |
| MB89635PF-GT-333-BND | F²MC-8L F²MC-8L MB89630 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 16KB (16K x 8) Mask ROM 64-PQFP (20x14) | MB89635PF-GT-333-BND.pdf | |
| MB89663PF-GT-129-BND | F²MC-8L F²MC-8L MB89660 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 8KB (8K x 8) Mask ROM 64-QFP (14x20) | MB89663PF-GT-129-BND.pdf | |
| PIC18C452/JW | PIC PIC® 18C Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) EPROM, UV 14-CERDIP | PIC18C452/JW.pdf | |
| TCA9538PWR | I/O Expander 8 I²C 400kHz 16-TSSOP | TCA9538PWR.pdf | |
| LTC1442CN8#PBF | Comparator with Voltage Reference CMOS, TTL 8-PDIP | LTC1442CN8#PBF.pdf | |
| SN74LVC1G126DSFR | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 6-SON (1x1) | SN74LVC1G126DSFR.pdf | |
| 72V245L10TF | IC FIFO SYNC 4096X18 10NS 64QFP | 72V245L10TF.pdf | |
| DM74ALS74ASJX | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOP | DM74ALS74ASJX.pdf | |
| AT49F002T-70VI | IC FLASH 2MBIT 70NS 32VSOP | AT49F002T-70VI.pdf | |
| LM3502SQX-44 | LED Driver IC 2 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 750mA (Switch) 16-WQFN (4x4) | LM3502SQX-44.pdf | |
| MAX6388XS30D6-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SC-70-4 | MAX6388XS30D6-T.pdf |