| Manufacturer Part Number: | JANTX1N3997A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.6V 10W ±5% Stud Mount DO-213AA (DO-4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JANTX1N3997A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JANTX1N3997A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/124 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 10W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 1 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 2A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-213AA (DO-4) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JANTX1N3997A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JANTX1N3997A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JANTX1N3997A is new and unused, you can buy JANTX1N3997A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JANTX1N3997A.
| MB252W | RECT BRIDGE 25A 200V WIRE LEADS | MB252W.pdf | |
| HFA320NJ40D | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 400V 321A (DC) Chassis Mount TO-244AB Isolated Tab | HFA320NJ40D.pdf | |
| ZGL41-130A-E3/96 | Zener Diode 130V 1W ±5% Surface Mount DO-213AB | ZGL41-130A-E3/96.pdf | |
| GLL4762-E3/97 | Zener Diode 82V 1W ±10% Surface Mount MELF DO-213AB | GLL4762-E3/97.pdf | |
| ZTX790ASTZ | TRANS PNP 40V 2A E-LINE | ZTX790ASTZ.pdf | |
| MRFE6VP6300HSR5 | RF Mosfet LDMOS (Dual) 50V 100mA 230MHz 26.5dB 300W NI-780S-4 | MRFE6VP6300HSR5.pdf | |
| AD7677ASTZ | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 48-LQFP (7x7) | AD7677ASTZ.pdf | |
| M5LV-320/120-20YI | IC CPLD 320MC 20NS 160QFP | M5LV-320/120-20YI.pdf | |
| MB90F947APF-GS | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90945 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F947APF-GS.pdf | |
| MAX305CSE+ | 2 Circuit IC Switch 2:1 35 Ohm 16-SO | MAX305CSE+.pdf | |
| OPA2369AIDCNTG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-8 | OPA2369AIDCNTG4.pdf | |
| LT1636IN8#PBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | LT1636IN8#PBF.pdf | |
| EL5211IYEZ-T7 | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-HMSOP | EL5211IYEZ-T7.pdf | |
| DS4560LS-LO+ | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 8-SOIC | DS4560LS-LO+.pdf | |
| ISL21009DFB825Z-TK | Series Voltage Reference IC ±0.16% 7mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | ISL21009DFB825Z-TK.pdf |