| Manufacturer Part Number: | JANTX2N2221A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 50V 0.8A TO18 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JANTX2N2221A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JANTX2N2221A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/255 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 800mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 500mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-206AA, TO-18-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-18 (TO-206AA) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JANTX2N2221A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JANTX2N2221A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JANTX2N2221A is new and unused, you can buy JANTX2N2221A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JANTX2N2221A.
| 1N6544 | DIODE RECT ULT FAST REC A-PKG | 1N6544.pdf | |
| PZU9.1B2L,315 | Zener Diode 9.1V 250mW ±2% Surface Mount SOD-882 | PZU9.1B2L,315.pdf | |
| RN2114(TE85L,F) | TRANS PREBIAS PNP 0.1W SSM | RN2114(TE85L,F).pdf | |
| BUK7613-100E,118 | MOSFET N-CH 100V 72A D2PAK | BUK7613-100E,118.pdf | |
| FCH165N60E | MOSFET N-CH 600V 23A TO247 | FCH165N60E.pdf | |
| NTTFS4C58NTAG | MOSFET N-CH 30V 48A U8FL | NTTFS4C58NTAG.pdf | |
| NVMFS5C468NLWFT1G | MOSFET N-CH 40V SO8FL | NVMFS5C468NLWFT1G.pdf | |
| ATMEGA16A-AUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | ATMEGA16A-AUR.pdf | |
| MB89923PF-G-195-BNDE1 | F²MC-8L F²MC-8L MB89920 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) Mask ROM 80-QFP (14x20) | MB89923PF-G-195-BNDE1.pdf | |
| MCHC711KS2MFNE4 | HC11 HC11 Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 32KB (32K x 8) OTP 68-PLCC (25x25) | MCHC711KS2MFNE4.pdf | |
| TSV911RILT | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | TSV911RILT.pdf | |
| UCC2808D-1G4 | Converter Offline Push-Pull Topology 1MHz 8-SOIC | UCC2808D-1G4.pdf | |
| NID9N05CL | MOSFET N-CH CLAMP 9A 52V DPAK | NID9N05CL.pdf | |
| BTS640S2 | IC HIGH SIDE PWR SWITCH TO220-7 | BTS640S2.pdf | |
| MAX6351LRUT+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SOT-23-6 | MAX6351LRUT+T.pdf |