| Manufacturer Part Number: | JANTX2N2944A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 10V 0.1A TO-46 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JANTX2N2944A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JANTX2N2944A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/382 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 10V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | - | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 1mA, 500mV | |
| Power - Max | 400mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-206AB, TO-46-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-46 (TO-206AB) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JANTX2N2944A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JANTX2N2944A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JANTX2N2944A is new and unused, you can buy JANTX2N2944A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JANTX2N2944A.
| MBRT200100R | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky, Reverse Polarity 100V 200A (DC) Chassis Mount Three Tower | MBRT200100R.pdf | |
| MMSZ4713T1 | Zener Diode 30V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4713T1.pdf | |
| MAZ8024G0L | Zener Diode 2.4V 150mW ±7% Surface Mount SMini2-F3 | MAZ8024G0L.pdf | |
| NJM2753V-TE1 | IC AUDIO SW 3-IN/1-OUT 14-SSOP | NJM2753V-TE1.pdf | |
| SL2305ZI-1HT | IC BUFFER 140MHZ 5CH 3.3V 8TSSOP | SL2305ZI-1HT.pdf | |
| PI6C49006AEX | IC CLOCK GENERATOR TSSOP | PI6C49006AEX.pdf | |
| 8N4DV85FC-0149CDI8 | VCXO IC 350MHz, 312.5MHz 6-CLCC | 8N4DV85FC-0149CDI8.pdf | |
| 8N4Q001LG-0100CDI8 | Clock Oscillator IC 100MHz, 195.3125MHz, 200.717MHz, 203.768MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0100CDI8.pdf | |
| 8N4QV01KG-1151CDI8 | VCXO IC 150MHz, 156.25MHz, 212.5MHz, 150MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-1151CDI8.pdf | |
| AD5760ACPZ-REEL7 | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 24-LFCSP-VQ (4x5) | AD5760ACPZ-REEL7.pdf | |
| XCV400E-7PQ240I | IC FPGA 158 I/O 240QFP | XCV400E-7PQ240I.pdf | |
| FSA2275UMX | IC SWITCH DUAL DPDT 12UMLP | FSA2275UMX.pdf | |
| CY74FCT2240CTQCT | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SSOP/QSOP | CY74FCT2240CTQCT.pdf | |
| 74ACT16373MTDX | D-Type Transparent Latch 2 Channel 8:8 IC Tri-State 48-TSSOP | 74ACT16373MTDX.pdf | |
| NAND02GW3B2DN6E | IC FLASH 2GBIT 48TSOP | NAND02GW3B2DN6E.pdf |