| Manufacturer Part Number: | LD6805K/25H,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 150mA 4-HUSON (1x1) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LD6805K/25H,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LD6805K/25H,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Low Voltage LDOs | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 06/Dec/2013 Multiple Devices 25/Dec/2013 | |
| PCN Design/Specification | LD6805 Series Datasheet Update 13/Jun/2013 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.5V | |
| Current - Output | 150mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.25V @ 150mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | 200mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 4-UDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 4-HUSON (1x1) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LD6805K/25H,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LD6805K/25H,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of LD6805K/25H,115 is new and unused, you can buy LD6805K/25H,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LD6805K/25H,115.
| 1N4247 | Diode Standard 600V 1A Through Hole | 1N4247.pdf | |
| R7S01012XX | Diode Standard 1000V (1kV) 1200A Chassis Mount DO-200AA, R62 | R7S01012XX.pdf | |
| IXFQ23N60Q | MOSFET N-CH 600V 23A TO-268(D3) | IXFQ23N60Q.pdf | |
| 8N4SV76KC-0071CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV76KC-0071CDI8.pdf | |
| 8N4SV75KC-0004CDI | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0004CDI.pdf | |
| MAX150BEWP | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Flash 20-SOIC W | MAX150BEWP.pdf | |
| MAX5805BATB+T | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 10-TDFN (3x2) | MAX5805BATB+T.pdf | |
| MX7245JN+ | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 24-PDIP | MX7245JN+.pdf | |
| PIC16F727-E/PT | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC16F727-E/PT.pdf | |
| MC9S08DN60AMLC | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 60KB (60K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | MC9S08DN60AMLC.pdf | |
| ADV7282WBCPZ-RL | Video Interface 10 b I²C, Serial 32-LFCSP-WQ (5x5) | ADV7282WBCPZ-RL.pdf | |
| MC74AC32DR2 | OR Gate IC 4 Channel 14-SOIC | MC74AC32DR2.pdf | |
| IS42S32200L-7BLI-TR | IC SDRAM 64M 143MHZ 90BGA | IS42S32200L-7BLI-TR.pdf | |
| TPS2834PWPR | IC NONINV SYN FET DRVR 14-HTSSOP | TPS2834PWPR.pdf | |
| TPS3839A09DBZR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | TPS3839A09DBZR.pdf |