| Manufacturer Part Number: | LD6805K/28H,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 150mA 4-HUSON (1x1) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LD6805K/28H,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LD6805K/28H,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Low Voltage LDOs | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 06/Dec/2013 Multiple Devices 25/Dec/2013 | |
| PCN Design/Specification | LD6805 Series Datasheet Update 13/Jun/2013 | |
| PCN Packaging | Date Code Extended 18/Jul/2013 Leadframe Material Update 20/Mar/2014 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.8V | |
| Current - Output | 150mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.25V @ 150mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | 200mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 4-UDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 4-HUSON (1x1) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LD6805K/28H,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LD6805K/28H,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of LD6805K/28H,115 is new and unused, you can buy LD6805K/28H,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LD6805K/28H,115.
| K1200SRP | Diac/Sidac Thyristor 110 ~ 125V 1A DO-214 | K1200SRP.pdf | |
| JAN2N3507 | TRANS NPN 50V 3A TO39 | JAN2N3507.pdf | |
| 341MIPLFT | IC VERSACLOCK SYNTHESIZER 8-SOIC | 341MIPLFT.pdf | |
| 8N3QV01EG-0036CDI | VCXO IC 100MHz, 125MHz, 250MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0036CDI.pdf | |
| AD7783BRU | 24 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 16-TSSOP | AD7783BRU.pdf | |
| XC5VSX50T-1FFG665C | IC FPGA 360 I/O 665FCBGA | XC5VSX50T-1FFG665C.pdf | |
| PIC16LF72-I/ML | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC16LF72-I/ML.pdf | |
| SPC560P40L3BEABY | e200z0h SPC56 Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | SPC560P40L3BEABY.pdf | |
| PIC16C57T-HSI/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3KB (2K x 12) OTP 28-SSOP | PIC16C57T-HSI/SS.pdf | |
| SY54017RMG-TR | IC MULTIPLEXER DUAL 1X1 16MLF | SY54017RMG-TR.pdf | |
| TAS5710PHP | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 48-HTQFP (7x7) | TAS5710PHP.pdf | |
| MC10EP58DT | Multiplexer 1 x 2:1 8-TSSOP | MC10EP58DT.pdf | |
| UDN2916LBTR-T | Bipolar Motor Driver Bipolar Parallel 24-SOIC W | UDN2916LBTR-T.pdf | |
| LT3015MPMSE-5#PBF | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -5V 1.5A 12-MSOP-EP | LT3015MPMSE-5#PBF.pdf | |
| SPX29501T5-L-5-0 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 5A TO-263-5 | SPX29501T5-L-5-0.pdf |