| Manufacturer Part Number: | LD6805K/29H,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.9V 150mA 4-HUSON (1x1) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LD6805K/29H,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LD6805K/29H,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Low Voltage LDOs | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 06/Dec/2013 Multiple Devices 25/Dec/2013 | |
| PCN Design/Specification | LD6805 Series Datasheet Update 13/Jun/2013 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.9V | |
| Current - Output | 150mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.25V @ 150mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | 200mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 4-UDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 4-HUSON (1x1) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LD6805K/29H,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LD6805K/29H,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of LD6805K/29H,115 is new and unused, you can buy LD6805K/29H,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LD6805K/29H,115.
| SMBJ5339A/TR13 | Zener Diode 5.6V 5W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5339A/TR13.pdf | |
| BZX284-C39,115 | Zener Diode 39V 400mW ±5% Surface Mount SOD2 | BZX284-C39,115.pdf | |
| DMP3098LSS-13 | MOSFET P-CH 30V 5.3A 8-SOIC | DMP3098LSS-13.pdf | |
| APTGF330A60D3G | IGBT Module NPT Half Bridge 600V 520A 1560W Chassis Mount D3 | APTGF330A60D3G.pdf | |
| 8N3DV85EC-0101CDI8 | VCXO IC 125MHz, 156.25MHz 6-CLCC | 8N3DV85EC-0101CDI8.pdf | |
| MCP795B12T-I/ST | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 64B SPI 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | MCP795B12T-I/ST.pdf | |
| DS89C430-MNG+ | 8051 89C Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 40-PDIP | DS89C430-MNG+.pdf | |
| M306N5FCTFP#UKJ | M16C/60 M16C™ M16C/60/6N5 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | M306N5FCTFP#UKJ.pdf | |
| SN65LVDS22D | Buffer, Multiplexer 1 x 2:2 Channel 250Mbps 16-SOIC | SN65LVDS22D.pdf | |
| TLV2761IP | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | TLV2761IP.pdf | |
| 74AUP2G241GF,115 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 8-XSON, SOT1089 (1.35x1) | 74AUP2G241GF,115.pdf | |
| MT53B384M64D4NH-062 WT:A | LPDDR4 24G 384MX64 FBGA QDP | MT53B384M64D4NH-062 WT:A.pdf | |
| AT28HC64B-12SI | IC EEPROM 64KBIT 120NS 28SOIC | AT28HC64B-12SI.pdf | |
| XC6122C522ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122C522ER-G.pdf | |
| S-8340A33AFT-T2-U | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-TSSOP | S-8340A33AFT-T2-U.pdf |