| Manufacturer Part Number: | LD6805K/30H,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 150mA 4-HUSON (1x1) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LD6805K/30H,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LD6805K/30H,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Low Voltage LDOs | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 06/Dec/2013 Multiple Devices 25/Dec/2013 | |
| PCN Design/Specification | LD6805 Series Datasheet Update 13/Jun/2013 | |
| PCN Packaging | Date Code Extended 18/Jul/2013 Leadframe Material Update 20/Mar/2014 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 3V | |
| Current - Output | 150mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.25V @ 150mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | 200mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 4-UDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 4-HUSON (1x1) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LD6805K/30H,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LD6805K/30H,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of LD6805K/30H,115 is new and unused, you can buy LD6805K/30H,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LD6805K/30H,115.
| SS2PH9HM3/85A | Diode Schottky 90V 2A Surface Mount DO-220AA (SMP) | SS2PH9HM3/85A.pdf | |
| MMBV3700LT1G | RF Diode PIN - Single 200V 200mW SOT-23-3 (TO-236) | MMBV3700LT1G.pdf | |
| PMV25ENEAR | MOSFET N-CH 30V TO-236AB | PMV25ENEAR.pdf | |
| APT24M80B | MOSFET N-CH 800V 25A TO-247 | APT24M80B.pdf | |
| MCP4901T-E/MS | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 8-MSOP | MCP4901T-E/MS.pdf | |
| MCIMX6S4AVM08ABR | ARM® Cortex®-A9 Microprocessor IC i.MX6S 1 Core, 32-Bit 800MHz 624-MAPBGA (21x21) | MCIMX6S4AVM08ABR.pdf | |
| IDT79RC32T333-100DHI | MIPS-II Microprocessor IC Interprise™ 1 Core, 32-Bit 100MHz 208-PQFP (28x28) | IDT79RC32T333-100DHI.pdf | |
| SP3077EMN-L | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-SOIC | SP3077EMN-L.pdf | |
| ICL3245ECAZ | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | ICL3245ECAZ.pdf | |
| EL5424IL-T13 | Buffer Amplifier 12 Circuit Rail-to-Rail 32-QFN-EP | EL5424IL-T13.pdf | |
| LT1506IR#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.42V 1 Output 4.5A TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA | LT1506IR#PBF.pdf | |
| S-818A53AUC-BHHT2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.3V 300mA SOT-89-5 | S-818A53AUC-BHHT2G.pdf | |
| BD35221EFV-E2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 4A 20-HTSSOP-B | BD35221EFV-E2.pdf |