| Manufacturer Part Number: | LD6805K/31H,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.1V 150mA 4-UDFN (1.0x1.0) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LD6805K/31H,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LD6805K/31H,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 06/Dec/2013 Multiple Devices 25/Dec/2013 | |
| PCN Design/Specification | LD6805 Series Datasheet Update 13/Jun/2013 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 3.1V | |
| Current - Output | 150mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.25V @ 150mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | 200mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 4-UDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 4-UDFN (1.0x1.0) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LD6805K/31H,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LD6805K/31H,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of LD6805K/31H,115 is new and unused, you can buy LD6805K/31H,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LD6805K/31H,115.
| 1N702A | Zener Diode 2.6V 250mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N702A.pdf | |
| HFA3128BZ96 | RF Transistor 5 PNP 15V 65mA 5.5GHz 150mW Surface Mount 16-SOIC | HFA3128BZ96.pdf | |
| DS14285S/T&R | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 114B Parallel 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | DS14285S/T&R.pdf | |
| ALD500SCL | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-SOIC | ALD500SCL.pdf | |
| W77E058A40PL | 8051 W77 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (32K x 8) FLASH | W77E058A40PL.pdf | |
| XC7Z035-1FFG676C | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Zynq®-7000 Kintex™-7 FPGA, 275K Logic Cells 256KB 667MHz 676-FCBGA (27x27) | XC7Z035-1FFG676C.pdf | |
| MAX13085EEPA+ | 1/1 Transceiver RS422, RS485 8-PDIP | MAX13085EEPA+.pdf | |
| AM26LS31CNE4 | 4/0 Driver RS422, RS485 16-PDIP | AM26LS31CNE4.pdf | |
| 74LVC2G125DP-Q100H | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 8-TSSOP | 74LVC2G125DP-Q100H.pdf | |
| 24LC01BT-E/MC | IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8DFN | 24LC01BT-E/MC.pdf | |
| 71V67703S85BQGI | IC SRAM 9MBIT 8.5NS 165CABGA | 71V67703S85BQGI.pdf | |
| IXCY50M45 | Current Regulator Regulator 50mA TO-252AA | IXCY50M45.pdf | |
| L4949EP013TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 100mA 20-SO | L4949EP013TR.pdf | |
| MIC5504-1.8YMT-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 300mA 4-TDFN (1x1) | MIC5504-1.8YMT-TR.pdf | |
| LT3065HDD-5#PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 500mA 10-DFN (3x3) | LT3065HDD-5#PBF.pdf |