| Manufacturer Part Number: | LD6805K/31PX |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.1V 150mA 4-HUSON (1x1) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LD6805K/31PX Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LD6805K/31PX | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Low Voltage LDOs | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 06/Dec/2013 Multiple Devices 25/Dec/2013 | |
| PCN Design/Specification | LD6805 Series Datasheet Update 13/Jun/2013 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 3.1V | |
| Current - Output | 150mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.25V @ 150mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | 200mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 4-UDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 4-HUSON (1x1) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LD6805K/31PX | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LD6805K/31PX is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of LD6805K/31PX is new and unused, you can buy LD6805K/31PX NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LD6805K/31PX.
| ZMV934ATA | DIODE VAR CAP 95PF 12V SOD-323 | ZMV934ATA.pdf | |
| VS-181RKI100PBF | SCR 1000V 285A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209AB (TO-93) | VS-181RKI100PBF.pdf | |
| 8N3Q001LG-0027CDI | Clock Oscillator IC 400MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-0027CDI.pdf | |
| KSZ8873RLL | Ethernet Switch 10/100 Base-T/TX PHY I²C, SPI Interface 64-LQFP (10x10) | KSZ8873RLL.pdf | |
| ADM242ARZ-REEL | 2/2 Transceiver Full RS232 18-SOIC | ADM242ARZ-REEL.pdf | |
| 664GI-01LFT | IC CLK SOURCE DGTL VIDEO 16TSSOP | 664GI-01LFT.pdf | |
| 74ALVC00PW,112 | NAND Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | 74ALVC00PW,112.pdf | |
| N74F06N,602 | Inverter IC 6 Channel Open Collector 14-DIP | N74F06N,602.pdf | |
| SN74AHC139DGVR | Decoder/Demultiplexer 1 x 2:4 16-TVSOP | SN74AHC139DGVR.pdf | |
| IS42S32800B-6TL | IC SDRAM 256MBIT 166MHZ 86TSOP | IS42S32800B-6TL.pdf | |
| TPS65930A2ZCH | Mobile/OMAP™ PMIC 139-NFBGA (10x10) | TPS65930A2ZCH.pdf | |
| DS1811-5+T&R | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TO-92-3 | DS1811-5+T&R.pdf | |
| XC6122D636MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122D636MR-G.pdf | |
| NCV8716MT50TBG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 80mA 6-WDFN (2x2) | NCV8716MT50TBG.pdf | |
| HCS500T/SM | Code Hopping Decoder IC Remote Secure Access, Keyless Entry 8-SOIJ | HCS500T/SM.pdf |