| Manufacturer Part Number: | LD6835K/18PX |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 300mA 4-HXSON (1x1) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LD6835K/18PX Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LD6835K/18PX | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 06/Dec/2013 Multiple Devices 25/Dec/2013 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 1.8V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.24V @ 300mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 4-HXSON (1x1) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LD6835K/18PX | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LD6835K/18PX is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of LD6835K/18PX is new and unused, you can buy LD6835K/18PX NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LD6835K/18PX.
| EGP50C-E3/73 | Diode Standard 150V 5A Through Hole GP20 | EGP50C-E3/73.pdf | |
| SMS7630-011LF | RF Diode Schottky - Single 1V 50mA 75mW SOD-323 | SMS7630-011LF.pdf | |
| CZRQR10VB-HF | Zener Diode 10V 125mW ±3% Surface Mount 0402/SOD-923F | CZRQR10VB-HF.pdf | |
| JAN1N4972 | Zener Diode 39V 5W ±5% Through Hole | JAN1N4972.pdf | |
| SMBG5934CE3/TR13 | Zener Diode 24V 2W ±2% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5934CE3/TR13.pdf | |
| 954305DKLF | IC TIMING CTRL HUB P4 72-VFQFPN | 954305DKLF.pdf | |
| MK5818STR | IC CLK GEN SPREAD SPECTRUM 8SOIC | MK5818STR.pdf | |
| 8N3SV76LC-0152CDI | VCXO IC 328.125MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0152CDI.pdf | |
| ATMEGA644PV-10MQ | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 64KB (32K x 16) FLASH 44-VQFN (7x7) | ATMEGA644PV-10MQ.pdf | |
| LPC1850FET180,551 | ARM® Cortex®-M3 LPC18xx Microcontroller IC 32-Bit 180MHz ROMless 180-TFBGA (12x12) | LPC1850FET180,551.pdf | |
| SN75C1167DBR | 2/2 Transceiver Half RS422, RS485 16-SSOP | SN75C1167DBR.pdf | |
| JL411BPA | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-CDIP | JL411BPA.pdf | |
| 74LVTH652MTC | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-TSSOP | 74LVTH652MTC.pdf | |
| 74AUP1T97GS,132 | Configurable Multiple Function Configurable 1 Circuit 3 Input 6-XSON, SOT1202 (1x1) | 74AUP1T97GS,132.pdf | |
| CY74FCT2257CTQCTE4 | Multiplexer 4 x 2:1 16-SSOP | CY74FCT2257CTQCTE4.pdf |