| Manufacturer Part Number: | LD6835K/285PX |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.85V 300mA 4-HXSON (1x1) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LD6835K/285PX Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LD6835K/285PX | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 06/Dec/2013 Multiple Devices 25/Dec/2013 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.85V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.24V @ 300mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 4-HXSON (1x1) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LD6835K/285PX | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LD6835K/285PX is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of LD6835K/285PX is new and unused, you can buy LD6835K/285PX NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LD6835K/285PX.
| MBR20100CT-BP | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 10A Through Hole TO-220-3 | MBR20100CT-BP.pdf | |
| BT137-600/DG,127 | TRIAC 600V 8A TO220AB | BT137-600/DG,127.pdf | |
| TIP32A | TRANS PNP 60V 3A TO-220 | TIP32A.pdf | |
| PDTB123TS,126 | TRANS PREBIAS PNP 500MW TO92-3 | PDTB123TS,126.pdf | |
| PI49FCT805CTHE | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 100MHz 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | PI49FCT805CTHE.pdf | |
| LM555CMM | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) IC 100kHz 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | LM555CMM.pdf | |
| 8N3DV85EC-0036CDI | VCXO IC 100MHz, 125MHz 6-CLCC | 8N3DV85EC-0036CDI.pdf | |
| MAX1253BEUE+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 Pipelined 16-TSSOP | MAX1253BEUE+.pdf | |
| MCP42100-I/SL | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-SOIC | MCP42100-I/SL.pdf | |
| AD8403ARU100 | Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 256 Taps SPI Interface 24-TSSOP | AD8403ARU100.pdf | |
| XC7A200T-1FFG1156C | IC FPGA ARTIX7 500 I/O 1156FCBGA | XC7A200T-1FFG1156C.pdf | |
| A1010B-PG84B | IC FPGA 57 I/O 84CPGA | A1010B-PG84B.pdf | |
| M30853FHFP#D5 | M32C/80 M16C™ M32C/80/85 Microcontroller IC 16/32-Bit 32MHz 384KB (384K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | M30853FHFP#D5.pdf | |
| SAF-XC164D-16F20F BB | C166SV2 XC16x Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | SAF-XC164D-16F20F BB.pdf | |
| NC7S14M5 | Inverter IC 1 Channel Schmitt Trigger SOT-23-5 | NC7S14M5.pdf |