| Manufacturer Part Number: | LD6835K/28PX |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 300mA 4-HXSON (1x1) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LD6835K/28PX Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LD6835K/28PX | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 06/Dec/2013 Multiple Devices 25/Dec/2013 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.8V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.24V @ 300mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 4-HXSON (1x1) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LD6835K/28PX | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LD6835K/28PX is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of LD6835K/28PX is new and unused, you can buy LD6835K/28PX NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LD6835K/28PX.
| MMRF1314HR5 | RF Mosfet LDMOS (Dual) 50V 100mA 1.4GHz 17.7dB 1000W NI-1230-4H | MMRF1314HR5.pdf | |
| FDD4N60NZ | MOSFET N CH 600V 3.4A DPAK | FDD4N60NZ.pdf | |
| BSO130N03MSGXUMA1 | MOSFET N-CH 30V 9A 8DSO | BSO130N03MSGXUMA1.pdf | |
| 8N3QV01KG-0030CDI8 | VCXO IC 312.5MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-0030CDI8.pdf | |
| AFE5809ZCF | 8 Channel AFE 14 Bit 158mW 135-BGA (15x9) | AFE5809ZCF.pdf | |
| MSP430F147IRTDT | MSP430 MSP430x1xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 32KB (32K x 8 + 256B) FLASH 64-VQFN (9x9) | MSP430F147IRTDT.pdf | |
| PIC16C65AT-20E/PQ | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-MQFP (10x10) | PIC16C65AT-20E/PQ.pdf | |
| DS90UB921TRHSRQ1 | 3.36Gbps Serializer 24 Input 1 Output 48-WQFN (7x7) | DS90UB921TRHSRQ1.pdf | |
| ISD4004-12MEIR | Voice Record/Playback IC Multiple Message 12 Min SPI 28-TSOP | ISD4004-12MEIR.pdf | |
| TLV2262IDG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV2262IDG4.pdf | |
| MAX9041BESA-T | Comparator with Voltage Reference CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail, TTL 8-SOIC | MAX9041BESA-T.pdf | |
| SN74LVC157ARGYRG4 | Multiplexer 4 x 2:1 16-VQFN (4x4) | SN74LVC157ARGYRG4.pdf | |
| ST1G3234BBJR | Voltage Level Translator Unidirectional 1 Circuit 1 Channel 380Mbps 5-FlipChip | ST1G3234BBJR.pdf | |
| MT41K256M4JP-125:G | IC DDR3 SDRAM 1GBIT 800MHZ 78BGA | MT41K256M4JP-125:G.pdf | |
| MT29C4G48MAZAPAKD-5 IT | IC FLASH/LPDRAM 6GBIT 137TFBGA | MT29C4G48MAZAPAKD-5 IT.pdf |