| Manufacturer Part Number: | LD6835K/31PX |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.1V 300mA 4-HXSON (1x1) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LD6835K/31PX Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LD6835K/31PX | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 06/Dec/2013 Multiple Devices 25/Dec/2013 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 3.1V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.24V @ 300mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 4-HXSON (1x1) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LD6835K/31PX | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LD6835K/31PX is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of LD6835K/31PX is new and unused, you can buy LD6835K/31PX NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LD6835K/31PX.
| 9UMS9633BKILF | IC MOBILE PC CLK EMEBED 48VFQFPN | 9UMS9633BKILF.pdf | |
| CS4339-KSZ | 24 Bit Digital to Analog Converter 2 8-SOIC | CS4339-KSZ.pdf | |
| MB90428GCPFV-GS-167 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90425G (A) Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90428GCPFV-GS-167.pdf | |
| TS5A3166DCKRG4 | 1 Circuit IC Switch 1:1 900 mOhm SC-70-5 | TS5A3166DCKRG4.pdf | |
| SE5230DR2G | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | SE5230DR2G.pdf | |
| AD8652ARZ-REEL | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | AD8652ARZ-REEL.pdf | |
| AT49F001T-70TI | IC FLASH 1MBIT 70NS 32TSOP | AT49F001T-70TI.pdf | |
| S-80159CNMC-JLKT2U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-80159CNMC-JLKT2U.pdf | |
| MIC4685-5.0BR TR | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 3A SPak-7 (7 leads + Tab) | MIC4685-5.0BR TR.pdf |