| Manufacturer Part Number: | LFUSCD10120A |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9560 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SC SCHOTKY 1200V 10A TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LFUSCD10120A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LFUSCD10120A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Silicon Carbide Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Silicon Carbide Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7V @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 500pF @ 1V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LFUSCD10120A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LFUSCD10120A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of LFUSCD10120A is new and unused, you can buy LFUSCD10120A Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LFUSCD10120A.
| BA159GPHE3/54 | Diode Standard 1000V (1kV) 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | BA159GPHE3/54.pdf | |
| 1N5232B BK | Zener Diode 5.6V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5232B BK.pdf | |
| T2050H-6T | TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB | T2050H-6T.pdf | |
| MMBT2222ALP4-7B | TRANS NPN 40V 0.6A 3DFN | MMBT2222ALP4-7B.pdf | |
| SI4486EY-T1-GE3 | MOSFET N-CH 100V 5.4A 8-SOIC | SI4486EY-T1-GE3.pdf | |
| ADS7954SRGET | 10 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 SAR 24-VQFN (4x4) | ADS7954SRGET.pdf | |
| LTC2151CUJ-14#TRPBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 40-QFN (6x6) | LTC2151CUJ-14#TRPBF.pdf | |
| LTC2635CMSE-LZ8#TRPBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP-EP | LTC2635CMSE-LZ8#TRPBF.pdf | |
| XC2S15-6CS144C | IC FPGA 86 I/O 144CSBGA | XC2S15-6CS144C.pdf | |
| C8051F398-A-GMR | 8051 C8051F39x Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-QFN (4x4) | C8051F398-A-GMR.pdf | |
| MAX14784EASD+ | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | MAX14784EASD+.pdf | |
| TPA3140D2PWP | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 28-HTSSOP | TPA3140D2PWP.pdf | |
| MP7782DF-LF | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 20-TSSOPF-EP | MP7782DF-LF.pdf | |
| LTC6102CDD#PBF | Current Sense Amplifier 1 Circuit 8-DFN (3x3) | LTC6102CDD#PBF.pdf | |
| 74HC10D-Q100J | NAND Gate IC 3 Channel 14-SO | 74HC10D-Q100J.pdf |