| Manufacturer Part Number: | LH7A404N0F000B1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Sharp Microelectronics |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | ARM9® BlueStreak ; LH7A Microcontroller IC 32-Bit 200MHz ROMless |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LH7A404N0F000B1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LH7A404N0F000B1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Sharp Microelectronics | |
| Series | BlueStreak ; LH7A | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Discontinued | |
| Core Processor | ARM9® | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 200MHz | |
| Connectivity | Audio Codec, EBI/EMI, IrDA, Memory Card, SmartCard, SSP, UART/USART, USB | |
| Peripherals | AC'97, DMA, LCD, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 64 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 80K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.71 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 9x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Package / Case | 324-LFBGA | |
| Supplier Device Package | * | |
| Standard Package | 90 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LH7A404N0F000B1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LH7A404N0F000B1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sharp Microelectronics all series components. The condition of LH7A404N0F000B1A is new and unused, you can buy LH7A404N0F000B1A Sharp Microelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LH7A404N0F000B1A.
| DHG10I600PA | DIODE GEN PURP 600V 10A TO220AC | DHG10I600PA.pdf | |
| R7221606ASOO | Diode Standard 1600V (1.6kV) 650A Chassis Mount DO-200AB, B-PUK | R7221606ASOO.pdf | |
| 8N4SV76EC-0062CDI | VCXO IC 150MHz 6-CLCC | 8N4SV76EC-0062CDI.pdf | |
| 8N3Q001KG-0116CDI8 | Clock Oscillator IC 70.656MHz, 35.328MHz, 70.656MHz, 35.328MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-0116CDI8.pdf | |
| 8N4Q001KG-2002CDI | Clock Oscillator IC 1228.8MHz, 983.04MHz, 614.14MHz, 491.52MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-2002CDI.pdf | |
| XC4VSX55-10FFG1148I | IC FPGA 640 I/O 1148FCBGA | XC4VSX55-10FFG1148I.pdf | |
| PIC32MX120F064HT-V/PT | MIPS32® M4K™ Automotive, AEC-Q100, PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC32MX120F064HT-V/PT.pdf | |
| MB90387SPMT-GS-119 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90385 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90387SPMT-GS-119.pdf | |
| MB90025FPMT-GS-272E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90025FPMT-GS-272E1.pdf | |
| CY8C3665AXA-016 | 8051 PSOC® 3 CY8C36xx Microcontroller IC 8-Bit 67MHz 32KB (32K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | CY8C3665AXA-016.pdf | |
| R5F21335CDFP#X6 | R8C R8C/3x/33C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 24KB (24K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | R5F21335CDFP#X6.pdf | |
| HIN211ECAZ-T | 4/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | HIN211ECAZ-T.pdf | |
| MAX3098EACSE+T | 0/3 Receiver RS422, RS485 16-SOIC | MAX3098EACSE+T.pdf | |
| 74LVTH652MTC | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-TSSOP | 74LVTH652MTC.pdf | |
| AT24C08C-XHM-B | IC EEPROM 8KBIT 1MHZ 8TSSOP | AT24C08C-XHM-B.pdf |