| Manufacturer Part Number: | LM109K STEEL/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer: | T-I |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.05V 1A TO-3-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LM109K STEEL/NOPB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LM109K STEEL/NOPB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Create your power design now with TI’s WEBENCH® Designer | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | T I | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 5.05V | |
| Current - Output | 1A | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 7.1 V ~ 25 V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 | |
| Supplier Device Package | TO-3-2 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LM109K STEEL/NOPB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LM109K STEEL/NOPB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of T-I all series components. The condition of LM109K STEEL/NOPB is new and unused, you can buy LM109K STEEL/NOPB T-I with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LM109K STEEL/NOPB.
| CD214B-B220LF | DIODE SCHOTTKY 20V 2A DO214AA | CD214B-B220LF.pdf | |
| PDTA143TE,115 | TRANS PREBIAS PNP 150MW SC75 | PDTA143TE,115.pdf | |
| MSC8122TVT6400 | DSP 16BIT 400MHZ MULTI 431FCBGA | MSC8122TVT6400.pdf | |
| ATMEGA16HVA-4TU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 16KB (8K x 16) FLASH 28-TSOP | ATMEGA16HVA-4TU.pdf | |
| EFM32WG942F64-QFP64 | ARM® Cortex®-M4F Wonder Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH | EFM32WG942F64-QFP64.pdf | |
| SP337EBET-L | 2/2 Transceiver Full RS232, RS422, RS485 28-SOIC | SP337EBET-L.pdf | |
| SN74AVC32T245ZKER | Voltage Level Translator Bidirectional 4 Circuit 8 Channel 380Mbps 96-PBGA MICROSTAR (13.6x5.6) | SN74AVC32T245ZKER.pdf | |
| MT46H16M32LFBQ-5 AIT:C TR | IC LPDDR SDRAM 512MBIT WFBGA | MT46H16M32LFBQ-5 AIT:C TR.pdf | |
| M93C86-MN6 | IC EEPROM 16KBIT 2MHZ 8SO | M93C86-MN6.pdf | |
| LT8584HFE#PBF | Battery Battery Balancer IC 16-TSSOP-EP | LT8584HFE#PBF.pdf | |
| A8437ECGLT | Photoflash Capacitor Charger, Xenon PMIC 12-WLCSP (1.65x1.22) | A8437ECGLT.pdf | |
| MAX5071CASA+ | Flyback Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC | MAX5071CASA+.pdf | |
| MPQ8636HGL-10-P | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.611V 1 Output 10A 13-VFQFN | MPQ8636HGL-10-P.pdf | |
| S-1335D11-N4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.1V 150mA SC-82AB | S-1335D11-N4T1U3.pdf | |
| LT3008IDC-3.3#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 20mA 6-DFN (2x2) | LT3008IDC-3.3#TRPBF.pdf |