| Manufacturer Part Number: | LM117K STEEL/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer: | T-I |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9598 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 25 V 1.5A TO-3-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LM117K STEEL/NOPB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LM117K STEEL/NOPB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Create your power design now with TI’s WEBENCH® Designer | |
| Online Catalog | Positive Fixed and /or Adjustable | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | T I | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Adjustable | |
| Voltage - Output | 1.2 V ~ 25 V | |
| Current - Output | 1.5A | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 4.2 V ~ 40 V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 | |
| Supplier Device Package | TO-3-2 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LM117K STEEL/NOPB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LM117K STEEL/NOPB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of T-I all series components. The condition of LM117K STEEL/NOPB is new and unused, you can buy LM117K STEEL/NOPB T-I with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LM117K STEEL/NOPB.
| STPS1545CG | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 7.5A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | STPS1545CG.pdf | |
| MBRF1035-E3/45 | Diode Schottky 35V 10A Through Hole ITO-220AC | MBRF1035-E3/45.pdf | |
| AD7887ARMZ-REEL7 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1, 2 Input 1 SAR 8-MSOP | AD7887ARMZ-REEL7.pdf | |
| AD5142BCPZ100-RL7 | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 16-LFCSP-WQ (3x3) | AD5142BCPZ100-RL7.pdf | |
| A3P250-FGG144I | IC FPGA 97 I/O 144FBGA | A3P250-FGG144I.pdf | |
| EP2AGX95EF29C6 | IC FPGA 372 I/O 780FBGA | EP2AGX95EF29C6.pdf | |
| 5SGXEABK3H40I3N | IC FPGA 696 I/O 1517HBGA | 5SGXEABK3H40I3N.pdf | |
| 5SGXMA7H3F35I3N | IC FPGA 552 I/O 1152FBGA | 5SGXMA7H3F35I3N.pdf | |
| MAX4660EUA+ | 1 Circuit IC Switch 2:1 25 Ohm 8-uMax-EP | MAX4660EUA+.pdf | |
| TSV358IYPT | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP | TSV358IYPT.pdf | |
| SN74LVCZ244APWRG4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74LVCZ244APWRG4.pdf | |
| 7132LA25J | IC SRAM 16KBIT 25NS 52PLCC | 7132LA25J.pdf | |
| N25Q032A13EF840E | IC FLASH 32MBIT 108MHZ VDFPN | N25Q032A13EF840E.pdf | |
| S-1137B35-I6T2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.5V 300mA SNT-6A (H) | S-1137B35-I6T2U.pdf | |
| S-814A57AUC-BDVT2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.7V 180mA SOT-89-5 | S-814A57AUC-BDVT2G.pdf |