| Manufacturer Part Number: | LM138K STEEL/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer: | T-I |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9064 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 32 V 5A TO-3-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LM138K STEEL/NOPB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LM138K STEEL/NOPB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Create your power design now with TI’s WEBENCH® Designer | |
| Online Catalog | Positive Fixed and /or Adjustable | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | T I | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Adjustable | |
| Voltage - Output | 1.2 V ~ 32 V | |
| Current - Output | 5A | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 4.2 V ~ 40 V | |
| Current - Limit (Min) | 7A | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 | |
| Supplier Device Package | TO-3-2 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LM138K STEEL/NOPB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LM138K STEEL/NOPB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of T-I all series components. The condition of LM138K STEEL/NOPB is new and unused, you can buy LM138K STEEL/NOPB T-I with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LM138K STEEL/NOPB.
| EM 2BV | DIODE GEN PURP 800V 1.2A AXIAL | EM 2BV.pdf | |
| 2EZ14D10E3/TR8 | Zener Diode 14V 2W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ14D10E3/TR8.pdf | |
| JANTX1N3037B-1 | Zener Diode 51V 1W ±5% Through Hole DO-41 | JANTX1N3037B-1.pdf | |
| PIC32MX330F064LT-V/PF | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | PIC32MX330F064LT-V/PF.pdf | |
| S912XET256BMAAR | HCS12X HCS12X Microcontroller IC 16-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 80-QFP (14x14) | S912XET256BMAAR.pdf | |
| EL5160ISZ-T13 | Current Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | EL5160ISZ-T13.pdf | |
| MT47H128M8SH-187E:M | IC DDR2 SDRAM 1GBIT 60FBGA | MT47H128M8SH-187E:M.pdf | |
| CY7C1021CV33-10ZXC | IC SRAM 1MBIT 10NS 44TSOP | CY7C1021CV33-10ZXC.pdf | |
| UCC2894D | Converter Offline Flyback, Forward Topology 1MHz 16-SOIC | UCC2894D.pdf | |
| MIC4100YM | IC DRIVER MOSFET 100V CMOS 8SOIC | MIC4100YM.pdf | |
| MIC2041-1YMM-TR | IC DISTRIBUTION SW SGL 10-MSOP | MIC2041-1YMM-TR.pdf | |
| X5045S8ZT1 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | X5045S8ZT1.pdf | |
| S-1721A1233-M6T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.2V, 3.3V 150mA SOT-23-6 | S-1721A1233-M6T1G.pdf |