| Manufacturer Part Number: | LM138K STEEL |
|---|---|
| Manufacturer: | T-I |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9060 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 32 V 5A TO-3-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LM138K STEEL Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LM138K STEEL | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Positive Fixed and /or Adjustable | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | T I | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Adjustable | |
| Voltage - Output | 1.2 V ~ 32 V | |
| Current - Output | 5A | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 4.2 V ~ 40 V | |
| Current - Limit (Min) | 7A | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 | |
| Supplier Device Package | TO-3-2 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LM138K STEEL | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LM138K STEEL is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of T-I all series components. The condition of LM138K STEEL is new and unused, you can buy LM138K STEEL T-I with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LM138K STEEL.
| JANS1N4972US | Zener Diode 39V 5W ±5% Surface Mount D-5B | JANS1N4972US.pdf | |
| JANTX1N4624C-1 | Zener Diode 4.7V 500mW ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTX1N4624C-1.pdf | |
| ACST6-7SFP | TRIAC SENS GATE 700V 6A TO220FP | ACST6-7SFP.pdf | |
| MPSW01ARLRPG | TRANS NPN 40V 1A TO-92 | MPSW01ARLRPG.pdf | |
| LTC2634IUD-HMI10#PBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 4 16-QFN-EP (3x3) | LTC2634IUD-HMI10#PBF.pdf | |
| MC9S08SF4MTG | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 4KB (4K x 8) FLASH 16-TSSOP | MC9S08SF4MTG.pdf | |
| PIC17C42A-25E/PT | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 4KB (2K x 16) OTP 44-TQFP (10x10) | PIC17C42A-25E/PT.pdf | |
| LMC6082AIM/NOPB | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LMC6082AIM/NOPB.pdf | |
| MAX4402ASA+ | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MAX4402ASA+.pdf | |
| THS3110CDGNR | Current Feedback Amplifier 1 Circuit 8-MSOP-PowerPad | THS3110CDGNR.pdf | |
| CD74AC86M96 | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel 14-SOIC | CD74AC86M96.pdf | |
| TPS22967DSGT | IC LOAD SWITCH 4A 8WSON | TPS22967DSGT.pdf | |
| BA17807CP-E2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 7V 1A TO-220CP-3 | BA17807CP-E2.pdf | |
| LD6806F/29H,115 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.9V 200mA 6-XSON, SOT886 (1.45x1) | LD6806F/29H,115.pdf |