| Manufacturer Part Number: | LM150K STEEL/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer: | T-I |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 33 V 3A TO-3-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LM150K STEEL/NOPB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LM150K STEEL/NOPB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | T I | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Adjustable | |
| Voltage - Output | 1.2 V ~ 33 V | |
| Current - Output | 3A | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 35V | |
| Current - Limit (Min) | 3A | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 | |
| Supplier Device Package | TO-3-2 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LM150K STEEL/NOPB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LM150K STEEL/NOPB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of T-I all series components. The condition of LM150K STEEL/NOPB is new and unused, you can buy LM150K STEEL/NOPB T-I with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LM150K STEEL/NOPB.
| SMAJ4753A-TP | Zener Diode 36V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | SMAJ4753A-TP.pdf | |
| 1N5256B (DO-35) | Zener Diode 30V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5256B (DO-35).pdf | |
| MX7628KCWP+ | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 20-SOIC W | MX7628KCWP+.pdf | |
| HI5741BIBZ-T | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 28-SOIC W | HI5741BIBZ-T.pdf | |
| CYUSB2302-68LTXI | IC USB 2.0 HUB 2-PORT 68QFN | CYUSB2302-68LTXI.pdf | |
| KMPC8548VUATG | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 1.2GHz 783-FCPBGA (29x29) | KMPC8548VUATG.pdf | |
| 74HC4016D,653 | 4 Circuit IC Switch 1:1 120 Ohm 14-SO | 74HC4016D,653.pdf | |
| NL17SH32P5T5G | OR Gate IC 1 Channel SOT-953 | NL17SH32P5T5G.pdf | |
| BQ24261RGET | IC BATT CHARGER LI-ION 24VQFN | BQ24261RGET.pdf | |
| U6820BM-MFPG3 | IC DRIVER BCDMOS DUAL/QD 16-SOIC | U6820BM-MFPG3.pdf | |
| MIC4429ZM | IC DRIVER MOSFET 6A LS 8-SOIC | MIC4429ZM.pdf | |
| XC6121D439ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121D439ER-G.pdf | |
| MIC5339-SMYMT-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3.3V, 2.8V 300mA 6-TMLF® (1.6x1.6) | MIC5339-SMYMT-TR.pdf | |
| S-13R1E20-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2V 150mA SOT-23-5 | S-13R1E20-M5T1U3.pdf |