| Manufacturer Part Number: | LM250K |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 25 V 3A TO-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LM250K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LM250K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Adjustable | |
| Voltage - Output | 1.2 V ~ 25 V | |
| Current - Output | 3A | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | - | |
| Current - Limit (Min) | 3A | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 | |
| Supplier Device Package | TO-3 | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LM250K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LM250K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of LM250K is new and unused, you can buy LM250K STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LM250K.
| IRKJ91/08A | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 800V 100A Chassis Mount ADD-A-PAK (3) | IRKJ91/08A.pdf | |
| MURA210T3G | DIODE GEN PURP 100V 2A SMA | MURA210T3G.pdf | |
| SMBJ5345C/TR13 | Zener Diode 8.7V 5W ±2% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5345C/TR13.pdf | |
| IRFH5207TRPBF | MOSFET N-CH 75V 13A 8-PQFN | IRFH5207TRPBF.pdf | |
| IRFBC30AS | MOSFET N-CH 600V 3.6A D2PAK | IRFBC30AS.pdf | |
| FQP5N20L | MOSFET N-CH 200V 4.5A TO-220 | FQP5N20L.pdf | |
| AD7302BRUZ-REEL | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 20-TSSOP | AD7302BRUZ-REEL.pdf | |
| 5SGXMA9K3H40I3N | IC FPGA 696 I/O 1517HBGA | 5SGXMA9K3H40I3N.pdf | |
| ATSAML21G18B-AUT | ARM® Cortex®-M0+ SAM L21G Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH 48-TQFP (7x7) | ATSAML21G18B-AUT.pdf | |
| R5F21282SNSP#U0 | R8C R8C/2x/28 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-LSSOP | R5F21282SNSP#U0.pdf | |
| XC878M16FFI3V3ACFXUMA1 | XC800 XC8xx Microcontroller IC 8-Bit 27MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | XC878M16FFI3V3ACFXUMA1.pdf | |
| AT22LV10-25PI | 22V10 Programmable Logic Device (PLD) IC 10 Macrocells 25ns 24-PDIP | AT22LV10-25PI.pdf | |
| W6811IE | PCM Interface 8 b PCM Audio Interface 24-PDIP | W6811IE.pdf | |
| THS4503IDGKRG4 | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-VSSOP | THS4503IDGKRG4.pdf | |
| SN74LVCR162245KR | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 56-BGA MICROSTAR JUNIOR (7.0x4.5) | SN74LVCR162245KR.pdf |