| Manufacturer Part Number: | LM309K STEEL |
|---|---|
| Manufacturer: | T-I |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.05V 1.5A TO (NDT) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LM309K STEEL Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LM309K STEEL | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 4-640469-1 Statement of Compliance | |
| Manufacturer Product Page | LM309K STEEL Specifications | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | T I | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 5.05V | |
| Current - Output | 1.5A | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 7.1 V ~ 25 V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 | |
| Supplier Device Package | TO (NDT) | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LM309K STEEL | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LM309K STEEL is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of T-I all series components. The condition of LM309K STEEL is new and unused, you can buy LM309K STEEL T-I with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LM309K STEEL.
| DZ23C6V8-G3-18 | Zener Diode Array 1 Pair Common Cathode 6.8V 300mW ±5% SOT-23 | DZ23C6V8-G3-18.pdf | |
| JAN2N3700UB | TRANS NPN 80V 1A | JAN2N3700UB.pdf | |
| R6004ENDTL | MOSFET N-CH 600V 4A CPT3 | R6004ENDTL.pdf | |
| NDD60N360U1T4G | MOSFET N-CH 600V 114A DPAK | NDD60N360U1T4G.pdf | |
| 8N3DV85EC-0161CDI8 | VCXO IC 212MHz, 212MHz 6-CLCC | 8N3DV85EC-0161CDI8.pdf | |
| 8N4SV76EC-0120CDI | VCXO IC 166.6667MHz 6-CLCC | 8N4SV76EC-0120CDI.pdf | |
| XC4028XL-2HQ304C | IC FPGA 256 I/O 304HQFP | XC4028XL-2HQ304C.pdf | |
| ATSAMC21E18A-AUT | ARM® Cortex®-M0+ SAM C21 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH 32-TQFP | ATSAMC21E18A-AUT.pdf | |
| ATXMEGA64D3-AU | AVR AVR® XMEGA® D3 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 64KB (32K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14) | ATXMEGA64D3-AU.pdf | |
| OMAPL138EZWTA3 | ARM926EJ-S Microprocessor IC OMAP-L1x 1 Core, 32-Bit 375MHz 361-NFBGA (16x16) | OMAPL138EZWTA3.pdf | |
| LTC2873HUFD#TRPBF | 1/1 Transceiver Half RS232, RS485 24-QFN (4x5) | LTC2873HUFD#TRPBF.pdf | |
| SN74ABT162827ADL | Buffer, Non-Inverting 2 Element 10 Bit per Element Push-Pull Output 56-SSOP | SN74ABT162827ADL.pdf | |
| CD4044BPWE4 | S-R Latch 4 Channel 1:1 IC Tri-State 16-TSSOP | CD4044BPWE4.pdf | |
| TLE824523SAAUMA1 | IC SW SMART MULTICHAN DSO36 | TLE824523SAAUMA1.pdf | |
| MIC2755YMM | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-MSOP | MIC2755YMM.pdf |