| Manufacturer Part Number: | LM317K STEEL/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer: | T-I |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9339 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.25 V ~ 37 V 1.5A TO-3-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LM317K STEEL/NOPB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LM317K STEEL/NOPB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 4-640469-1 Statement of Compliance | |
| Featured Product | LM317 Voltage Regulator | |
| Online Catalog | Positive Fixed and /or Adjustable | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | T I | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Adjustable | |
| Voltage - Output | 1.25 V ~ 37 V | |
| Current - Output | 1.5A | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 4.2 V ~ 37 V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 | |
| Supplier Device Package | TO-3-2 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LM317K STEEL/NOPB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LM317K STEEL/NOPB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of T-I all series components. The condition of LM317K STEEL/NOPB is new and unused, you can buy LM317K STEEL/NOPB T-I with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LM317K STEEL/NOPB.
| S320QR | Diode Standard, Reverse Polarity 1200V (1.2kV) 320A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 | S320QR.pdf | |
| BB837E6327HTSA1 | DIODE VAR CAP 30V 20MA SOD-323 | BB837E6327HTSA1.pdf | |
| PHP152NQ03LTA,127 | MOSFET N-CH 25V 75A TO220AB | PHP152NQ03LTA,127.pdf | |
| ZL30722LDG1 | SINGLE CHANNEL SYNCE & IEEE 1588 | ZL30722LDG1.pdf | |
| AD5412AREZ-REEL7 | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 24-TSSOP-EP | AD5412AREZ-REEL7.pdf | |
| CY8C21434B-24LQXI | M8C PSOC®1 CY8C21xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-QFN (5x5) | CY8C21434B-24LQXI.pdf | |
| MB90387SPMT-GS-254E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90385 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90387SPMT-GS-254E1.pdf | |
| NLAS4051DTR2 | 1 Circuit IC Switch 8:1 26 Ohm 16-TSSOP | NLAS4051DTR2.pdf | |
| MIC22602YML-TR | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.7V 1 Output 6A 24-VFQFN Exposed Pad, 24-MLF® | MIC22602YML-TR.pdf |