| Manufacturer Part Number: | LM317K |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 37 V 1.5A TO-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LM317K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LM317K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Adjustable | |
| Voltage - Output | 1.2 V ~ 37 V | |
| Current - Output | 1.5A | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | - | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 | |
| Supplier Device Package | TO-3 | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LM317K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LM317K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of LM317K is new and unused, you can buy LM317K STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LM317K.
| MBR3045PTG | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 15A Through Hole TO-218-3 | MBR3045PTG.pdf | |
| SML4741-E3/61 | Zener Diode 11V 1W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMA) | SML4741-E3/61.pdf | |
| 1N5240B (DO-35) | Zener Diode 10V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5240B (DO-35).pdf | |
| 2SA2039-TL-E | TRANS PNP 50V 5A TP-FA | 2SA2039-TL-E.pdf | |
| 8N3SV75LC-0017CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N3SV75LC-0017CDI8.pdf | |
| PIC18F63J11-I/PT | PIC PIC® 18J Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (4K x 16) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC18F63J11-I/PT.pdf | |
| IH5051CPE | 2 Circuit IC Switch 2:1 75 Ohm 16-PDIP | IH5051CPE.pdf | |
| CS8900A-CQZ | Ethernet Controller 10 Base-T PHY ISA Interface 100-LQFP (14x14) | CS8900A-CQZ.pdf | |
| LT1882MPS#PBF | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SO | LT1882MPS#PBF.pdf | |
| TLV7211IDR | Comparator General Purpose Push-Pull 8-SOIC | TLV7211IDR.pdf | |
| 24AA025T-I/MNY | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TDFN | 24AA025T-I/MNY.pdf | |
| MT47H128M4CB-37E:B TR | IC DDR2 SDRAM 512MBIT 60FBGA | MT47H128M4CB-37E:B TR.pdf | |
| MIC2568-1YSM | IC PCMCIA/CARDBUS DUAL 28-SSOP | MIC2568-1YSM.pdf | |
| ZLPM1005Q16TC | IC PWR MNGMT QUAD O/P LNB 16QSOP | ZLPM1005Q16TC.pdf | |
| TPS40057PWPR | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-HTSSOP | TPS40057PWPR.pdf |