| Manufacturer Part Number: | LM338K STEEL |
|---|---|
| Manufacturer: | T-I |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9278 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.24 V ~ 32 V 5A TO-3-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LM338K STEEL Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LM338K STEEL | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Create your power design now with TI’s WEBENCH® Designer | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Positive Fixed and /or Adjustable | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | T I | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Adjustable | |
| Voltage - Output | 1.24 V ~ 32 V | |
| Current - Output | 5A | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 4.2 V ~ 40 V | |
| Current - Limit (Min) | 7A | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 | |
| Supplier Device Package | TO-3-2 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LM338K STEEL | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LM338K STEEL is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of T-I all series components. The condition of LM338K STEEL is new and unused, you can buy LM338K STEEL T-I with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LM338K STEEL.
| MUR40005CTR | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 50V 400A (DC) Chassis Mount Twin Tower | MUR40005CTR.pdf | |
| BZW03C150-TAP | Zener Diode 150V 1.85W ±5% Through Hole SOD-64 | BZW03C150-TAP.pdf | |
| 1SMB5925BT3 | Zener Diode 10V 3W ±5% Surface Mount SMB | 1SMB5925BT3.pdf | |
| PL685-P8-088OC | IC CLK BUFFER LVPECL 16TSSOP | PL685-P8-088OC.pdf | |
| XC6VLX760-L1FF1760I | IC FPGA 1200 I/O 1760FBGA | XC6VLX760-L1FF1760I.pdf | |
| PIC32MX775F256L-80V/BG | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 121-TFBGA (10x10) | PIC32MX775F256L-80V/BG.pdf | |
| PIC16HV785-E/SS | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 20-SSOP | PIC16HV785-E/SS.pdf | |
| PIC16LF1773T-I/MX | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-UQFN (6x6) | PIC16LF1773T-I/MX.pdf | |
| MB90F022CPF-GS-9027 | IC MCU MICOM FLASH 100QFP | MB90F022CPF-GS-9027.pdf | |
| MC9S12E256VFUE | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 256KB (256K x 8) FLASH 80-QFP (14x14) | MC9S12E256VFUE.pdf | |
| P2040NSN7MMC | PowerPC e500mc Microprocessor IC QorIQ P2 4 Core, 32-Bit 1.2GHz 780-FCPBGA (23x23) | P2040NSN7MMC.pdf | |
| FSA201MUX | IC MULTIPLEXER DUAL DPDT 10MSOP | FSA201MUX.pdf | |
| MC33290D | Automotive Interface 8-SOIC | MC33290D.pdf | |
| 7204L12JG | IC FIFO ASYNCH 4KX9 12NS 32-PLCC | 7204L12JG.pdf | |
| MC74AC377N | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP | MC74AC377N.pdf |