| Manufacturer Part Number: | LM350K STEEL/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer: | T-I |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9228 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.25 V ~ 33 V 3A TO-3-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LM350K STEEL/NOPB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LM350K STEEL/NOPB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Positive Fixed and /or Adjustable | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | T I | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Adjustable | |
| Voltage - Output | 1.25 V ~ 33 V | |
| Current - Output | 3A | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 35V | |
| Current - Limit (Min) | 3A | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 | |
| Supplier Device Package | TO-3-2 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LM350K STEEL/NOPB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LM350K STEEL/NOPB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of T-I all series components. The condition of LM350K STEEL/NOPB is new and unused, you can buy LM350K STEEL/NOPB T-I with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LM350K STEEL/NOPB.
| VS-ST1200C18K0L | SCR 1800V 3080A Standard Recovery Chassis Mount A-24 (K-Puk) | VS-ST1200C18K0L.pdf | |
| T620-600W | TRIAC ALTERNISTOR 600V ISOWATT | T620-600W.pdf | |
| MJE18002G | TRANS NPN 450V 2A TO220AB | MJE18002G.pdf | |
| WM8199SCDS/RV | 3 Channel AFE 16 Bit 358mW 28-SSOP | WM8199SCDS/RV.pdf | |
| ADS7806UG4 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-SOIC | ADS7806UG4.pdf | |
| ISPLSI 5256VE-80LT128I | IC CPLD 256MC 12NS 128TQFP | ISPLSI 5256VE-80LT128I.pdf | |
| XC6VLX75T-3FFG484C | IC FPGA 240 I/O 484FCBGA | XC6VLX75T-3FFG484C.pdf | |
| ATMEGA32HVE2-PLQW | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 15MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-QFN (7x7) | ATMEGA32HVE2-PLQW.pdf | |
| 89H16NT16G2ZCHLG8 | Switch Interfacing Interface 324-FCBGA (19x19) | 89H16NT16G2ZCHLG8.pdf | |
| OP295GS-REEL | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OP295GS-REEL.pdf | |
| TE28F256J3D95A | IC FLASH 256MBIT 95NS 56TSOP | TE28F256J3D95A.pdf | |
| BTS410E2E3043NKSA1 | IC HIGH SIDE PWR SWITCH TO220-5 | BTS410E2E3043NKSA1.pdf | |
| TPS62302YZDT | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.6V 1 Output 500mA 8-VFBGA, DSBGA | TPS62302YZDT.pdf |