| Manufacturer Part Number: | LM3530UME-25A/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer: | T-I |
| Product Category: | PMIC - LED Drivers |
| Available Quantity: | 10051 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 30mA 12-DSBGA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LM3530UME-25A/NOPB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LM3530UME-25A/NOPB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | LED Lighting Driver Solutions | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| PCN Packaging | LM3530UMX Tape Material 13/Sep/2013 | |
| Online Catalog | DC DC Regulator | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - LED Drivers | |
| Manufacturer | T I | |
| Series | - | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Type | DC DC Regulator | |
| Topology | Step-Up (Boost) | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Supply (Min) | 2.7V | |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V | |
| Voltage - Output | 40V | |
| Current - Output / Channel | 30mA | |
| Frequency | 500kHz | |
| Dimming | PWM | |
| Applications | Backlight | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 12-XFBGA, DSBGA | |
| Supplier Device Package | 12-DSBGA | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LM3530UME-25A/NOPB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LM3530UME-25A/NOPB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of T-I all series components. The condition of LM3530UME-25A/NOPB is new and unused, you can buy LM3530UME-25A/NOPB T-I with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LM3530UME-25A/NOPB.
| FESB8BTHE3/45 | Diode Standard 100V 8A Surface Mount TO-263AB | FESB8BTHE3/45.pdf | |
| PDTD113ZS,126 | TRANS PREBIAS NPN 500MW TO92-3 | PDTD113ZS,126.pdf | |
| CY24292LFXCT | IC CLOCK BUFFER 32QFN | CY24292LFXCT.pdf | |
| 8N3SV75EC-0119CDI | VCXO IC 533MHz 6-CLCC | 8N3SV75EC-0119CDI.pdf | |
| 8N3SV75KC-0032CDI | VCXO IC 76.8MHz 6-CLCC | 8N3SV75KC-0032CDI.pdf | |
| HI5662/6IN | 8 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 44-MQFP (10x10) | HI5662/6IN.pdf | |
| AD5262BRUZ200 | Digital Potentiometer 200k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 16-TSSOP | AD5262BRUZ200.pdf | |
| ADSP-2187LBSTZ-210 | IC DSP CONTROLLER 16BIT 100-TQFP | ADSP-2187LBSTZ-210.pdf | |
| 10AX090N2F40E1SG | IC FPGA 600 I/O 1517FCBGA | 10AX090N2F40E1SG.pdf | |
| MMC2113CFCPV33 | M210 MCore Microcontroller IC 32-Bit 33MHz 128KB (128K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MMC2113CFCPV33.pdf | |
| EL5131IW-T7A | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit SOT-23-5 | EL5131IW-T7A.pdf | |
| 74FCT163244CPFG8 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TVSOP | 74FCT163244CPFG8.pdf | |
| SN74LS06NSR | Inverter IC 6 Channel Open Collector 14-SO | SN74LS06NSR.pdf | |
| SY10H607JC-TR | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 6 Channel 28-PLCC (11.5x11.5) | SY10H607JC-TR.pdf | |
| IXDN630MYI | IC GATE DRIVER LOW SIDE 5TO263 | IXDN630MYI.pdf |