| Manufacturer Part Number: | LM3530UMX-25A/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer: | T-I |
| Product Category: | PMIC - LED Drivers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 30mA 12-DSBGA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LM3530UMX-25A/NOPB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LM3530UMX-25A/NOPB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | LED Lighting Driver Solutions | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| PCN Packaging | LM3530UMX Tape Material 13/Sep/2013 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - LED Drivers | |
| Manufacturer | T I | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | DC DC Regulator | |
| Topology | Step-Up (Boost) | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Supply (Min) | 2.7V | |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V | |
| Voltage - Output | 40V | |
| Current - Output / Channel | 30mA | |
| Frequency | 500kHz | |
| Dimming | PWM | |
| Applications | Backlight | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 12-XFBGA, DSBGA | |
| Supplier Device Package | 12-DSBGA | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LM3530UMX-25A/NOPB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LM3530UMX-25A/NOPB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of T-I all series components. The condition of LM3530UMX-25A/NOPB is new and unused, you can buy LM3530UMX-25A/NOPB T-I with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LM3530UMX-25A/NOPB.
| MAX547ACQH+TD | 13 Bit Digital to Analog Converter 8 44-PLCC (16.59x16.59) | MAX547ACQH+TD.pdf | |
| R5F102A7DSP#V0 | RL78 RL78/G12 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 4KB (4K x 8) FLASH 30-LSSOP | R5F102A7DSP#V0.pdf | |
| MCIMX286CVM4BR2 | ARM926EJ-S Microprocessor IC i.MX28 1 Core, 32-Bit 454MHz 289-MAPBGA (14x14) | MCIMX286CVM4BR2.pdf | |
| LM7301SN1T1G | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 5-TSOP | LM7301SN1T1G.pdf | |
| CY14B101L-SP45XC | IC NVSRAM 1MBIT 45NS 48SSOP | CY14B101L-SP45XC.pdf | |
| 71M6513-IGTR/F | IC ENERGY METER 3PH 100-LQFP | 71M6513-IGTR/F.pdf | |
| TC7660SMJA | Charge Pump Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed -Vin, 2Vin 1 Output 20mA 8-CDIP (0.300", 7.62mm) | TC7660SMJA.pdf |