| Manufacturer Part Number: | LM3914V/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer: | T-I |
| Product Category: | PMIC - Display Drivers |
| Available Quantity: | 9581 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IC DRIVER DOT BAR DISPLAY 20PLCC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LM3914V/NOPB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LM3914V/NOPB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | LED, LCD Display | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Display Drivers | |
| Manufacturer | T I | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Display Type | LED, LCD, Vacuum Fluorescent (VF) | |
| Configuration | Dot/Bar Display | |
| Interface | - | |
| Digits or Characters | 10 Steps | |
| Current - Supply | 6.1mA | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 20 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 20-LCC (J-Lead) | |
| Supplier Device Package | 20-PLCC (9x9) | |
| Standard Package | 40 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LM3914V/NOPB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LM3914V/NOPB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of T-I all series components. The condition of LM3914V/NOPB is new and unused, you can buy LM3914V/NOPB T-I with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LM3914V/NOPB.
| APT13003LZTR-G1 | TRANS NPN 450V 0.8A TO92 | APT13003LZTR-G1.pdf | |
| IRFPS40N60KPBF | MOSFET N-CH 600V 40A SUPER247 | IRFPS40N60KPBF.pdf | |
| FDPF18N20FT | MOSFET N-CH 200V 18A TO-220F-3 | FDPF18N20FT.pdf | |
| IDT5T9820NLI | IC CLK DRIVER ZD PLL 68-VFQFPN | IDT5T9820NLI.pdf | |
| MAX532AEWE+T | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 16-SOIC | MAX532AEWE+T.pdf | |
| ATV2500BQL-25KI | IC CPLD 24MC 25NS 44JLCC | ATV2500BQL-25KI.pdf | |
| AGLN030V2-ZUCG81 | IC FPGA 66 I/O 81UCSP | AGLN030V2-ZUCG81.pdf | |
| PIC16LC505T-04/SL | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.5KB (1K x 12) OTP 14-SOIC | PIC16LC505T-04/SL.pdf | |
| MB91248SZPFV-GS-534E1 | FR60Lite RISC FR MB91245S Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 144-LQFP (20x20) | MB91248SZPFV-GS-534E1.pdf | |
| PS392CPE | 4 Circuit IC Switch 1:1 45 Ohm 16-PDIP | PS392CPE.pdf | |
| MT8885ANR1 | Telecom IC DTMF Transceiver 24-SSOP | MT8885ANR1.pdf | |
| AD8646ARMZ-REEL | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | AD8646ARMZ-REEL.pdf | |
| OPA2677IDDAG4 | Current Feedback Amplifier 2 Circuit 8-SO PowerPad | OPA2677IDDAG4.pdf | |
| MIC841LYMT-T5 | Comparator with Voltage Reference Push-Pull 6-TDFN (1.6x1.6) | MIC841LYMT-T5.pdf | |
| LM239DG4 | Comparator Differential CMOS, MOS, Open-Collector, TTL 14-SOIC | LM239DG4.pdf |