| Manufacturer Part Number: | LNK6417K |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology Up to 85kHz 12-ESOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6417K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6417K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | HALT 26/Jan/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-3 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 725V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 55% | |
| Frequency - Switching | Up to 85kHz | |
| Power (Watts) | 9W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Open Loop, Over Temperature, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-BESOP (0.350", 8.89mm Width) 11 Leads, Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 12-ESOP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6417K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6417K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6417K is new and unused, you can buy LNK6417K Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6417K.
| STB8NM60T4 | MOSFET N-CH 650V 8A D2PAK | STB8NM60T4.pdf | |
| Z87L1016ASGR2961 | IC DSP AUDIO ENCOD/DECOD 44LQFP | Z87L1016ASGR2961.pdf | |
| 8N4SV75AC-0134CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV75AC-0134CDI.pdf | |
| 8N4QV01LG-0092CDI8 | VCXO IC 148.5MHz, 148.351648MHz, 74.25MHz, 74.175824MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0092CDI8.pdf | |
| EP3CLS70F484I7 | IC FPGA 278 I/O 484FBGA | EP3CLS70F484I7.pdf | |
| PIC16F1776-E/SO | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SOIC | PIC16F1776-E/SO.pdf | |
| Z8F022AHH020SG2156 | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (2K x 8) FLASH 20-SSOP | Z8F022AHH020SG2156.pdf | |
| MC74HCT4066ADR2G | 4 Circuit IC Switch 1:1 120 Ohm 14-SOIC | MC74HCT4066ADR2G.pdf | |
| SN75DP119RGYR | Buffer, ReDriver 2 Channel 2.7Gbps 14-VQFN (3.5x3.5) | SN75DP119RGYR.pdf | |
| TLE92613QXV33XUMA1 | IC SBC 48VQFN | TLE92613QXV33XUMA1.pdf | |
| BU7252SFVM-TR | Comparator General Purpose Push-Pull 8-MSOP | BU7252SFVM-TR.pdf | |
| SN74F27D | NOR Gate IC 3 Channel 14-SOIC | SN74F27D.pdf | |
| SN74HC164PWR | IC SHFT REG SERIAL 8BIT 14-TSSOP | SN74HC164PWR.pdf | |
| IDT71V416L15Y8 | IC SRAM 4MBIT 15NS 44SOJ | IDT71V416L15Y8.pdf | |
| IDT71V67602S166BQI8 | IC SRAM 9MBIT 166MHZ 165CABGA | IDT71V67602S166BQI8.pdf |