| Manufacturer Part Number: | LNK6427K |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology Up to 85kHz 12-ESOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6427K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6427K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | HALT 26/Jan/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-3 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 725V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 55% | |
| Frequency - Switching | Up to 85kHz | |
| Power (Watts) | 9W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Open Loop, Over Temperature, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-BESOP (0.350", 8.89mm Width) 11 Leads, Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 12-ESOP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6427K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6427K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6427K is new and unused, you can buy LNK6427K Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6427K.
| VBE26-12NO7 | DIODE BRIDGE FAST DIODE ECO-PAC1 | VBE26-12NO7.pdf | |
| 1PMT4127CE3/TR7 | Zener Diode 56V 1W ±2% Surface Mount DO-216 | 1PMT4127CE3/TR7.pdf | |
| SMAJ4482CE3/TR13 | Zener Diode 51V 1.5W ±2% Surface Mount DO-214AC (SMAJ) | SMAJ4482CE3/TR13.pdf | |
| Q4010N4TP | TRIAC 400V 10A TO263 | Q4010N4TP.pdf | |
| TIP127TU | TRANS PNP DARL 100V 5A TO-220 | TIP127TU.pdf | |
| BDX34B | TRANS PNP 80V 10A TO-220 | BDX34B.pdf | |
| MIC94051BM4 TR | MOSFET P-CH 6V 1.8A 8MSOP | MIC94051BM4 TR.pdf | |
| MAX9890BETA+T | IC SUPPRESSOR CLICK-POP 8TDFN | MAX9890BETA+T.pdf | |
| 8N3Q001FG-1074CDI | Clock Oscillator IC 100MHz, 106.25MHz, 100MHz, 106.25MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-1074CDI.pdf | |
| ADS7818EB/250 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-VSSOP | ADS7818EB/250.pdf | |
| A42MX09-1VQ100 | IC FPGA 83 I/O 100VQFP | A42MX09-1VQ100.pdf | |
| 5SGXMA4K3F35C2LN | IC FPGA 432 I/O 1152FBGA | 5SGXMA4K3F35C2LN.pdf | |
| UPD78F1501AGC-GAD-AX | 78K/0R 78K0R/Lx3 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 96KB (96K x 8) FLASH | UPD78F1501AGC-GAD-AX.pdf | |
| Z8F0123PH005SG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 1KB (1K x 8) FLASH | Z8F0123PH005SG.pdf | |
| SP3497EEN-L | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | SP3497EEN-L.pdf |