| Manufacturer Part Number: | LNK6668V |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz eDIP-12 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6668V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6668V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | HALT 26/Jan/2016 Improve Pass. 26/Jan/2016 Alt Assembly Site 29/Apr/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-HP | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 650V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 64% | |
| Frequency - Switching | 120kHz ~ 136kHz | |
| Power (Watts) | 47W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-SDIP (0.412", 10.46mm) Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | eDIP-12 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6668V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6668V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6668V is new and unused, you can buy LNK6668V Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6668V.
| S07B-M-08 | DIODE STD REC 100V DO219AB-M | S07B-M-08.pdf | |
| SL44-E3/9AT | Diode Schottky 40V 4A Surface Mount DO-214AB, (SMC) | SL44-E3/9AT.pdf | |
| KDZVTR20B | Zener Diode 20V 1W Surface Mount PMDU | KDZVTR20B.pdf | |
| PUMD12,115 | TRANS PREBIAS NPN/PNP 6TSSOP | PUMD12,115.pdf | |
| JANTX2N3501 | TRANS NPN 150V 0.3A | JANTX2N3501.pdf | |
| DS1845X-010/T&R | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 14-FlipChip (2.11x2.34) | DS1845X-010/T&R.pdf | |
| ATF1508AS-10JU84 | IC CPLD 128MC 10NS 84PLCC | ATF1508AS-10JU84.pdf | |
| M74HC4094RM13TR | IC REGISTER 8BIT SIPO 16-SOIC | M74HC4094RM13TR.pdf | |
| SY89842UMG | Multiplexer 1 x 2:1 16-MLF® (3x3) | SY89842UMG.pdf | |
| LT3959IFE#PBF | Boost, Cuk, SEPIC Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 0.8V 1 Output 6A (Switch) 38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LT3959IFE#PBF.pdf | |
| NCV890131MWTXG | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 1.2A 10-VFDFN Exposed Pad | NCV890131MWTXG.pdf | |
| LT8331IMSE#TRPBF | Boost, Flyback, SEPIC Switching Regulator IC Positive or Negative, Isolation Capable Adjustable 1.6V, -0.8V 1 Output 500mA (Switch) 16-TFSOP (0.118", 3.00mm) Exposed Pad, 12 leads | LT8331IMSE#TRPBF.pdf | |
| TC1264-3.3VEBTR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 800mA 3-DDPAK | TC1264-3.3VEBTR.pdf |