| Manufacturer Part Number: | LNK6766V |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz eDIP-12 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6766V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6766V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Alternate Wafer Fab Site 03/Nov/2014 HALT 26/Jan/2016 Improve Pass. 26/Jan/2016 Alt Assembly Site 29/Apr/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-HP | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 650V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 64% | |
| Frequency - Switching | 120kHz ~ 136kHz | |
| Power (Watts) | 34W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-SDIP (0.412", 10.46mm) Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | eDIP-12 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6766V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6766V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6766V is new and unused, you can buy LNK6766V Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6766V.
| GBJ2010-G | BRIDGE DIODE 20A 1000V GBJ | GBJ2010-G.pdf | |
| 1N4957US | Zener Diode 9.1V 5W ±5% Surface Mount D-5B | 1N4957US.pdf | |
| 1N6003B_T50A | Zener Diode 13V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N6003B_T50A.pdf | |
| 9LP505-2HGLF | Intel CPU Servers PC Clock IC 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) | 9LP505-2HGLF.pdf | |
| 8N4SV76FC-0049CDI | VCXO IC 150MHz 6-CLCC | 8N4SV76FC-0049CDI.pdf | |
| A1460A-1PQ208C | IC FPGA 167 I/O 208QFP | A1460A-1PQ208C.pdf | |
| PIC16LC622A-04/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 20-SSOP | PIC16LC622A-04/SS.pdf | |
| Z8F0813SJ005EG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 8KB (8K x 8) FLASH | Z8F0813SJ005EG.pdf | |
| MPC8358ECVRAGDDA | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 668-PBGA-PGE (29x29) | MPC8358ECVRAGDDA.pdf | |
| SP488ET-L | 0/4 Receiver RS422, RS485 16-SOIC | SP488ET-L.pdf | |
| SI3069-A-FTR | Telecom IC Direct Access Arrangement (DAA) | SI3069-A-FTR.pdf | |
| TLE2021ACDR | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | TLE2021ACDR.pdf | |
| MC74HC4020ADG | IC COUNTER 14STAGE BIN 16-SOIC | MC74HC4020ADG.pdf | |
| SY58019UMI-TR | Multiplexer 1 x 2:1 16-MLF® (3x3) | SY58019UMI-TR.pdf | |
| MAX6865UK38D5S+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6865UK38D5S+T.pdf |