| Manufacturer Part Number: | LNK6769K |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz 12-ESOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6769K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6769K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Improve Pass. 26/Jan/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-HP | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 650V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 64% | |
| Frequency - Switching | 120kHz ~ 136kHz | |
| Power (Watts) | 77W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-BESOP (0.350", 8.89mm Width) 11 Leads, Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 12-ESOP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6769K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6769K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6769K is new and unused, you can buy LNK6769K Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6769K.
| 1N4742A-T | Zener Diode 12V 1W ±5% Through Hole DO-41 | 1N4742A-T.pdf | |
| SI5463EDC-T1-GE3 | MOSFET P-CH 20V 3.8A 1206-8 | SI5463EDC-T1-GE3.pdf | |
| IPD30N06S223ATMA1 | MOSFET N-CH 55V 30A TO252-3 | IPD30N06S223ATMA1.pdf | |
| 8N3SV76KC-0073CDI | VCXO IC 312.5MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0073CDI.pdf | |
| 8N4Q001KG-0032CDI | Clock Oscillator IC 76.8MHz, 19.2MHz, 19.2MHz, 76.8MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-0032CDI.pdf | |
| TLC1549CDG4 | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SOIC | TLC1549CDG4.pdf | |
| M2GL090TS-FG484 | IC FPGA 267 I/O 484FBGA | M2GL090TS-FG484.pdf | |
| AT32UC3C2256C-A2UT | AVR AVR®32 UC3 C Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | AT32UC3C2256C-A2UT.pdf | |
| Z8F4821AN020SG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 48KB (48K x 8) FLASH 44-QFP (10x10) | Z8F4821AN020SG.pdf | |
| PIC18LF2410T-I/SO | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) FLASH 28-SOIC | PIC18LF2410T-I/SO.pdf | |
| LT6023IDD-1#TRPBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 10-DFN (3x3) | LT6023IDD-1#TRPBF.pdf | |
| OPA357AIDDAR | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SO PowerPad | OPA357AIDDAR.pdf | |
| MAX913CSA+ | Comparator with Latch Complementary, TTL 8-SOIC | MAX913CSA+.pdf | |
| CX24116-12Z,518 | IC DEMODULATOR/DECODER 100-HTQFP | CX24116-12Z,518.pdf | |
| SN74LV125APWRE4 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-TSSOP | SN74LV125APWRE4.pdf |