| Manufacturer Part Number: | LNK6775K |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz 12-ESOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6775K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6775K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Alternate Wafer Fab Site 03/Nov/2014 HALT 26/Jan/2016 Improve Pass. 26/Jan/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-HP | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 725V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 64% | |
| Frequency - Switching | 120kHz ~ 136kHz | |
| Power (Watts) | 42W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-BESOP (0.350", 8.89mm Width) 11 Leads, Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 12-ESOP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6775K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6775K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6775K is new and unused, you can buy LNK6775K Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6775K.
| FESB16JT-E3/45 | Diode Standard 600V 16A Surface Mount TO-263AB | FESB16JT-E3/45.pdf | |
| CZRA4728-G | Zener Diode 3.3V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | CZRA4728-G.pdf | |
| 1N5363/TR8 | Zener Diode 30V 5W ±20% Through Hole T-18 | 1N5363/TR8.pdf | |
| BZX284-B13,115 | Zener Diode 13V 400mW ±2% Surface Mount SOD2 | BZX284-B13,115.pdf | |
| FDMC86261P | MOSFET P-CH 150V 2.7A 8MLP | FDMC86261P.pdf | |
| ADS7843E/2K5 | Touchscreen Controller 4-Wire 12 bit Serial Interface 16-SSOP | ADS7843E/2K5.pdf | |
| PIC18F85K90T-I/PTRSL | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (16K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12) | PIC18F85K90T-I/PTRSL.pdf | |
| MB96F387RWCPMC-GSE2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96380 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 416KB (416K x 8) FLASH 120-LQFP (16x16) | MB96F387RWCPMC-GSE2.pdf | |
| TUSB3410VFG4 | IC CONV SERIAL-TO-USB 32-LQFP | TUSB3410VFG4.pdf | |
| MC10EL01DTR2 | NOR/OR Gate Configurable 1 Circuit 4 Input 8-TSSOP | MC10EL01DTR2.pdf | |
| 74VHC373M | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOIC | 74VHC373M.pdf | |
| CY7C026A-20AXC | IC SRAM 256KBIT 20NS 100TQFP | CY7C026A-20AXC.pdf | |
| 24LC01B-E/SN | IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SOIC | 24LC01B-E/SN.pdf | |
| MAX7302AEE+T | LED Driver IC 9 Output Linear 25mA 16-QSOP | MAX7302AEE+T.pdf | |
| LTC1159CG#TRPBF | Buck Regulator Positive or Negative Output Step-Down DC-DC Controller IC 20-SSOP | LTC1159CG#TRPBF.pdf |